Kowalstwo to dziś raczej synonim artystycznego rękodzieła niż sztuki użytkowej, choć możliwości w tej dziedzinie również są nieograniczone: poza ogrodzeniami, balustradami i bramami, wytwarza elementy dekoracji wnętrz (karnisze, świeczniki, wieszaki, akcesoria kominkowe itd.) Mnożyć można by niezliczone przykłady. Artystyczne wyroby kowalskie to bardzo modne dodatki, które pasują do każdego stylu.
Jeśli urządzamy dom w sielskim klimacie, to komponujemy do niego delikatne, żelazno-drewniane stoliki i krzesła do ogrodu, by delektować się pachnącym owocowym sadem, krajobrazem żywcem przeniesiony z Kochanowskiego: sielanka oblanego południowym słońcem ogrodu i rodzinnego obiadu pod rozłożystymi konarami ukochanego rodzinnego drzewa.
Co innego, gdy wybierzemy surowy styl rustykalny. W nim kowalstwo artystyczne ma prawdziwe pole do popisu.
Od ciężkich kutych żyrandoli, po okucia i sztaby do szaf i kufrów można w połączeniu z surowym drewnem stworzyć niesamowity klimat rodem ze starych skandynawskich mitów. Palenisko w kominku i ciężka dębowa ława w jadalni dopełni całości.
Przenosimy się zatem w kolejną epokę i może całkiem odmienne gusta. Pałacowe ogrody z bogactwem kształtów i barw… Wszystko zaplanowane z niesamowitym pietyzmem, w najdrobniejszym szczególe. Nie ma tu miejsca na przypadkowe elementy. Perfekcja w każdym calu. Mozaika formowanych rabat i krzewów. Ten krajobraz nie istniałby bez odpowiedniej oprawy, jaką tworzy ogrodzenie – koniecznie jak najbardziej wyrafinowane, zachwycające wręcz wymyślnymi elementami, koronkową delikatnością – ażurowe altany, ławki, goszczą niemal w każdym zakątku. W każdej chwili można przysiąść, słuchając szmerów fontanny lub wdychając słodki zapach kwiatów, i nade wszystko cieszyć oczy. Oczami wyobraźni widzimy damy z koronkowymi parasolkami, przechadzające się wzdłuż alejek i rozprawiające o najnowszej paryskiej modzie. We wnętrzach prowadzące wzrok ku niebu długie wygięte balustrady schodów.
No dobrze, zejdźmy już na ziemię. Szczęśliwcy zerkają teraz zapewne przez okno, podziwiając swoje arcydzieła kowalskiej sztuki, a reszta już planuje urozmaicenie swojego otoczenia jej elementami. Dlaczego nie? Zwróćcie Państwo uwagę, jak ogromne jest bogactwo form, kształtów, stylów, jak szeroki wachlarz możliwości. Każdy może mieć coś takiego u siebie w domu, choćby świecznik lub kwietnik czy nawet podgrzewacz do olejków, bo kowalstwo artystyczne to nie tylko duże elementy architektoniczne, to także stylowe drobiazgi, podkreślające wybrany przez Państwa styl wnętrza…