Rustykalne klimaty mają w sobie coś z magii, a wprowadzone do naszego domu zdają się oczarowywać nie tylko domowników, ale i gości. Kuchnia w stylu wiejskim ma w sobie coś, czego brakuje innym stylom wnętrz – ma duszę.
Chłodna stal, zimne kolory czy minimalizm wyposażenia to propozycja aranżacji kuchni, dla której zupełnie skrajną alternatywą jest sielski, wiejski styl rustykalny, wnoszący do pomieszczenia – a przez to i do całego domu – dużo rodzinnej atmosfery, naturalności i ekologii.
Ciepła prostota
Najczęściej w stylistyce rustykalnej wykorzystuje się naturalne drewno (patynowane, przecierane, bejcowane), wiklinę, kamień oraz glinę i len. Kuchnia o wiejskim charakterze to miejsce pełne prostoty, ale i ciepła. Tutaj chętniej – jak to bywa w prawdziwych wiejskich dworkach – domownicy zasiadają do stołu, by wśród aromatu przygotowywanych potraw nacieszyć oko i serce przyjazną atmosferą ogniska domowego. Zarówno meble, ściany, podłogi, jak i wszelkie dodatki do takiego niemal ludowego wnętrza są zwykle w ciepłych, jasnych barwach. Biel, beże, naturalna barwa cegły, zieleń i głębokie brązy to wszystko kolory, które podpowiada sama natura. Utrzymane w takiej tonacji wnętrze kuchenne można jedynie „doprawić” sielskimi błękitami – zwykle pojawiającymi się na okiennych firankach czy zasłonkach, obrusach lub ściereczkach. Jednak to, co dominuje i urzeka najbardziej w rustykalnych klimatach – to ich prostota i swojskość: drewniane, surowe wyposażenie o prostej formie, wyplatane kosze i krzesła czy murowane stoły. Najczęściej spotykane meble, które nadają kuchni rustykalnej stylu to przeszklone lub otwarte kredensy z przechowywaną w nich piękną zastawą, regały z małymi szufladkami, przestronne skrzynie z bielizną stołową oraz – dwie najważniejsze w wiejskim domu przestrzenie – część jadalna z dużym, wspartym na wysokich nogach stołem i palenisko (dzisiejsza wyspa). Nad kuchenką najczęściej pojawiają się zaś wyciągi na kształt i wzór wiejskich kominów. Wszystkie te elementy wzbogacone o typowy, choć odpowiednio stylizowany kuchenny sprzęt gospodarstwa domowego tworzą miejsce o bardzo przyjaznym i radosnym klimacie.
Rustykalne akcesoria
Jednak charakter każdego wnętrza, niezależnie od stylu, tworzą detale. Drobne urokliwe akcesoria, bez których nie sposób byłoby stworzyć tak niepowtarzalnej atmosfery. W kuchni rustykalnej nie może zatem zabraknąć prawdziwej ceramiki i glinianych dzbanków – wszystko to najlepiej z typowymi florystycznymi akcentami zdobniczymi dobrze wyeksponowane na otwartych szafkach i półeczkach. Również garnki – z teflonu pokrytego pięknym starozłotym kolorem – szczególnie jeśli je zawiesić na wzór wiejskich domostw nad stołem, podkreślają styl kuchni.
Do tego ceramika fajansowa, wiklinowe kosze pełne sezonowych owoców i warzyw, wiszące w pęczkach bukiety suchych ziół i kwiatów oraz hodowane na parapecie w uroczych glinianych doniczkach przyprawy i wnętrze zamienia się przed naszymi oczami w prawdziwie wiejski dworek.
W tak naturalnie i na pozór „spontanicznie” zaaranżowanym wnętrzu nie powinno jednak brakować przemyślanego projektu – łatwo bowiem jednym niedostosowanym stylistycznie szczegółem zburzyć całość kompozycji. Jeśli ma być surowo, wiejsko i ekologicznie, należy o tym pamiętać, kupując niemal każdy element wyposażenia – od solniczki po stół czy podłogi. Zarówno glazura zdobiąca ściany, jak i terakota muszą swoją kolorystyką i projektem doskonale zamykać styl kuchni. Zwykle występują w naturalnych kolorach, zmatowione, z drobnymi listkami czy kwiatkami w formie dekoracji – nierzadko w formie małych płytek tworzących prostą, ale i piękną naścienną mozaikę. Lampy – te nad stołem, jak i w pozostałych punktach kuchni również swoimi sielskimi abażurami podtrzymują rustykalność klimatu
I wreszcie tkaniny – te na oknach w postaci pięknych (białych czy ecru) koronek, te na stole – jako lniany, haftowany obrus i te w malowniczą kratkę (serwetki, ściereczki, zasłonki), bez której trudno obejść się którejkolwiek z kuchni. Tkaniny dopełniają całości – są na tyle delikatne, by nie rzucać się w oczy i nie przytłaczać wnętrza, ale i na tyle wymowne, by swoim sielskim charakterem dodawać stylu.
Wiejska prostota i sielskość w środku miasta? Czemu nie. Wszystko jest możliwe i dozwolone, jeśli jest bliskie stylistycznie osobom żyjącym w takiej przestrzeni. Szczególnie jeśli rustykalna kuchnia gości w domu zamieszkiwanym przez wieloosobową rodzinę – wówczas jej przyjazny klimat podtrzymuje tylko ciepło prawdziwego domowego ogniska