Autor
Dyskusja: Ricardo VI w wersji eco
piotr
niezarejestrowany
Witam
Od początku gdy zobaczyliśmy z żoną ten projekt bardzo nam się spodobał. Jako że planujemy budowę domu przeglądamy oferty projektów stosunkowo często. Patrząc na projekty zdecydowaliśmy iż chcemy ogrzewać dom ekologicznie pompą ciepła+ kominek alternatywa kocioł na pellet. Źródła światła typu led itp. Założenie jest takie aby przy racjonalnym wydatku środków uzyskać dom w jak największym stopniu energooszczędny. Wracając do meritum chciałbym prosić o doradztwo w kwestii doboru materiału na ściany zewnętrzne: silkat + 15steropianu,porotherm 25 + 20styropiau, porotherm 42+ 5 styropianu ? Nie wiem które zestawienie jest najlepsze jeśli chodzi o stosunek kosztów do przenikalności termicznej lambda. Jaki wybrać materiał na pokrycie dachu: dachówka ceramiczna - ciężka ,trwała, czy blachodachówka: lekka i tańszza. Zastanawia mnie kwestia dużej ilości okien dachowych - te o najmniejszym współczynniku przenikalności czy po prostu zredukować ilość okien. Dach jak zaizolować wełną np. 2x20 może więcej aby zredukować straty przez dach.Nie wiem czy nie zmienić kąta pochylenia dachu inwestując np. w dwa,trzy rzędy na murach uzyskują większą powierzchnię w domu oraz mniejszą powierzchnię dachu? Na pewno chciałbym piwnice pod całym domem. Opinia jakakolwiek z Państwa strony była bymii bardzo pomocna jeśli można prosić.Jeśli jest dostępny jakiś kosztorys bardzo bym prosił o udostępnienie nawet ogólny.
Z góry dziękuje
Piotr
Studio Atrium
Cieszymy się bardzo, że spodobał się Państwu nasz projekt. Coraz większa liczba naszych klientów zwraca uwagę nie tylko na koszty samej budowy, ale także przykłada dużą wagę do redukcji kosztów eksploatacji budynku w przyszłości oraz do korzystania w jak największym stopniu z energii odnawialnej. Wymieniona przez Państwa pompa ciepła w tandemie z kominkiem powinna dobrze sprawdzić się w tej roli, piec na pellet to także nie jest zły pomysł. Co do wyboru materiału na ściany zewnętrzne, to z wymienionych przez Pana proponowalibyśmy Porotherm 25+20 ocieplenia. W projekcie przewidziano domyślnie Porotherm 30+15 ocieplenia więc sumaryczna grubość ściany pozostałaby niezmieniona.
Pokrycie dachu pod względem termicznym nie ma większego znaczenia, dlatego musi się Pan tutaj kierować swoim gustem uwzględniając to, że dachówka choć droższa to jej trwałość w zależności od typu szacuje się na ok.100 lat (gwarancja ok.50 lat), podczas gdy trwałość pokryć blaszanych to ok.40 lat (gwarancja na ok.15 lat). Można na ten temat przeczytać wiele wyczerpujących opracowań i sugerujemy zapoznanie się z nimi przed dokonaniem ostatecznego wyboru, gdyż za mało tu miejsca aby opisać to wystarczająco szeroko.
Ilość okien dachowych jest tak dobierana, aby zapewnić optymalne doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Ich ilość oraz wielkość jest określana normowo jako procent powierzchni okna w stosunku do powierzchni doświetlanej podłogi i w tym kontekście raczej nie zalecamy zmniejszenia ilości okien - oczywiście inwestor ma ostatnie słowo, ale ze świadomością powyższego. Ocieplenie połaci dachowej zostało przewidziane na 30cm co uważamy za wystarczającą grubość, zwłaszcza przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów ocieplających z bardzo dobrymi parametrami przepuszczalności cieplnej. Pomimo tego zwiększenie grubości docieplenia dachu jest również możliwe.
Nie zalecamy zwiększenia wysokości ścianek kolankowych o 3 pustaki oraz zmniejszenia kąta nachylenia dachu, ponieważ w takim przypadku znacznie podniesie się okap budynku i dom istotnie zmieni swoje proporcje, a co za tym idzie, nie będzie wyglądał tak ładnie, jak w tej chwili.
Piwnica z kolei będzie wymagała najprawdopodobniej zmiany położenia klatki schodowej i niewykluczone, że przykładowo zmniejszenia pokoju nr 7, aby umożliwić wejście do piwnicy od wewnątrz budynku.
Skrót ze szczegółowego kosztorysu wysłano na podanego e-maila.
W celu uszczegółowienia naszych propozycji oraz skonfrontowania ich z Pańskimi wymaganiami - prosimy o kontakt telefoniczny.