Autor
Dyskusja: MERLIN z poddaszem czy bez?
Prezesik
niezarejestrowanyCiekawy projekt, w szczycie widoczne dwa duże okna na poddaszu, ale rzutu poddasza brak i co więcej w rzucie parteru nie znalazłem schodów ani nawet miejsca na schody na poddasze. Projekt chyba wymaga jeszcze dopracowania.
Studio Atrium
Merlin to projekt budynku parterowego bez poddasza. W projekcie zaprojektowano strop lekki zintegrowany z więźbą dachową. Oznacza to, że do poziomych elementów więźby, czyli kleszczy, za pomocą wieszaków stalowych są podwieszone płyty gipsowo- kartonowe stanowiące sufit parteru. Pomiędzy kleszczami jest ocieplenie z wełny mineralnej, natomiast na kleszczach są ułożone deski stanowiące podłogę poddasza nieużytkowego. Takie poddasze może pełnić funkcję pomocniczą, np. przechowalni różnego rodzaju niezbyt ciężkich sprzętów. W przypadku stropu lekkiego w tym projekcie maksymalne, dopuszczalne obciążenie 1m2 wynosi 70kg. Na strych wchodzi się przez schody składane. Otwór w stropie zaprojektowano w holu. Dwa portfenetry, czyli wysokie okna zabezpieczone balustradą, stanowią źródło naturalnego światła dla strychu.
AZ
niezarejestrowanyNa wizualizacji widać okna i całkiem sporą powierzchnię poddasza. To tylko strych na lekkim stropie? W takim razie jaki jest sens robienia tam takich okien? Jest jakaś opcja żeby zrobić tam pełnoprawne poddasze?
Studio Atrium
Dziękujemy za zainteresowanie naszym projektem. Okna stanowią naturalne doświetlenie strychu, który nie jest przeznaczony na cele mieszkalne, natomiast może służyć jako pomieszczenie gospodarcze do przechowywania rożnego rodzaju rzeczy.
W związku Państwa uwagami, że portfenetry, czyli wysokie okna zabezpieczone balustradą mogą sugerować, że jest to budynek z poddaszem użytkowym, wprowadzimy zmiany w projekcie architektoniczno-budowlanym oraz w wizualizacji zamieniając portfenetry na zwykłe okna.
Natomiast jeśli chodzi o poddasze użytkowe to jego wykonanie wiąże się z koniecznością zaprojektowania nośnego stropu i przeprojektowania więźby dachowej. Niezbędna jest również niewielka modyfikacja funkcji, wynikająca z konieczności zaprojektowania schodów na poddasze.