W przeciwieństwie do ubiegłego roku wiosna nie spowodowała boomu w budownictwie mieszkaniowym. Materiały budowlane generalnie nie zdrożały i w składach od ręki dostępny jest cały asortyment potrzebnych produktów. Dodatkowo przestały rosnąć płace w budownictwie. Co prawda w I kwartale tego roku zarobki w sektorze wzrosły średnio do 900 euro, ale w ostatnim czasie tendencja się odmieniła. Zaskakująco duże nadal są różnice w zarobkach budowlańców nie tylko między poszczególnymi regionami naszego kraju, ale też między poszczególnymi firmami na danym terenie. Do tej pory płace w budownictwie rosły najszybciej w całej gospodarce.
Na rynku pojawiło się zjawisko od dawna niewidziane - ekipy budowlane, które poszukują pracy. Duże firmy budowlane wciąż mają nadzieje, że jesienią rozpoczną się poważne prace przy budowie autostrad, więc zapotrzebowanie na pracowników niebawem pewnie wzrośnie.
Patrząc na koszty wszystkich materiałów budowlanych, można powiedzieć, że ceny w ostatnim półroczu są stabilne. W ciągu roku największy spadek cen dotyczy ceramiki budowlanej. Od początku roku porotherm staniał o 15 proc., a w porównaniu z ubiegłorocznym szczytem cenowym jest on tańszy nawet o połowę. Nieco tańsze są też drewno, drzwi i glazura. Za to wyraźnie więcej zapłacimy za materiały ociepleniowe (styropian, siatkę i kleje), kruszywo, stal i większość produktów, które zawierają duże ilości cementu.
źródło: gazetaprawna.pl