Wybór projektu pod względem formy architektonicznej, czyli mówiąc ogólnie estetyki - jest sprawą niezwykle indywidualną. Jednak wybór taki, a w zasadzie treść samej oferty projektów, musi uwzględniać kilka obiektywnych kryteriów.
Dom, w przeciwieństwie do mebli czy innych elementów wystroju wnętrza, nie mieści się tylko i wyłącznie w sferze odbioru samych użytkowników, czyli mieszkańców. Ma bowiem stanąć zazwyczaj w sąsiedztwie innych domów i oglądać go będą przechodzący codziennie ulicą przypadkowi ludzie; zostanie też jakoś wkomponowany w istniejący już krajobraz, czyli wpisze się trwale w kontekst znacznie większy od otaczającego go ogródka. Z tego względu architektura domu powinna nawiązywać do charakteru stojących obok budynków, uzupełniać lub poprawiać kompozycję architektury i terenów zieleni znajdujących się w dzielnicy, w której ma powstać.
Wybierając formę architektoniczną domu warto zastanowić się, jak będzie wyglądało jego najbliższe otoczenie np. za lat 10 czy nawet 20 i zadać sobie pytanie, czy wybrany projekt będzie się nam wówczas nadal podobał, czy też popatrzymy na niego z niechęcią, jako na relikt minionej epoki.
Warto wyobrazić sobie nasz dom w ogrodzie, z bujną okalającą go zielenią - czy będzie wtedy ładniejszy, czy też straci na atrakcyjności!? Dom jednorodzinny jest trwałą formą, tworzącą nasze otoczenie. Dlatego należy zadbać, by nie była to forma drażniąca, zakłócająca ład przestrzenny.
Nasze otoczenie ma cechy harmonii tylko wówczas, kiedy jego elementy składowe zmieniają się w ramach naturalnego procesu, który znamionuje ciągłość. Niestety, współczesny krajobraz obfituje w obiekty będące świadectwem świadomej ingerencji w ów naturalny proces kulturowy czy wręcz rewolucji estetycznej, wprowadzonej wbrew tradycyjnej ciągłości. Wszechobecne "słupki polskie", czyli kostki przykryte płaskimi dachami, są jednym z najbardziej niechlubnych przejawów "rewolucji kulturowej", wprowadzonej po II wojnie światowej.
Obecnie mamy szansę odbudować przerwaną ciągłość, powracając w sposób subtelny do tradycji, a także łącząc w równie subtelny sposób elementy tradycji z nowoczesną technologią i potrzebami żyjących dzisiaj ludzi. Możemy tego dokonać, wybierając projekty domów, których zaistnienie w lokalnym krajobrazie poprawi estetykę naszego najbliższego otoczenia.