Wybór typu domu związany jest nie tylko z preferencjami inwestora, ale czasami uzależniony jest od posiadanej działki budowlanej. W przypadku działek o niewielkiej powierzchni wybór znacznie nam się ogranicza, a postawienie domu parterowego może okazać się wielce problematyczne. Jakie cechy wyróżniają ten typ domu i czym różni się on od pozostałych?
Najważniejszą jest oczywiście powierzchnia zabudowy. Dom parterowy zawsze będzie potrzebował więcej miejsca od swojego odpowiednika z poddaszem użytkowym, czy domu piętrowego. Także wydaje się, iż działka na której jest usytuowany powinna mieć większa powierzchnią od tej minimalnej wymaganej prze prawo. Ma to bowiem wpływ choćby na poczucie intymności i nasłonecznienie pomieszczeń.
Dom parterowy powszechnie uważany jest za dom tani w budowie. To jedna z cech charakterystycznych tego budownictwa. Czy tak jest w istocie? Z przyczyn oczywistych w konstrukcji domu parterowego znika nam potrzeba wykonania stropu, po którym będziemy chodzić w przypadku domów z poddaszem czy też piętrowych. W związku z brakiem drugiej kondygnacji architekci często rezygnują w domach parterowych z klasycznego rozwiązania stropu i – mając na uwadze ekonomiczne aspekty budowy – zastępują go podwieszanym sufitem przytwierdzonym do konstrukcji dachu. Dla tradycjonalistów zostawia się niekiedy furtkę i coraz częściej można spotkać domy parterowe z klasycznym stropem gęstożebrowym.
Projekt domu OSTOJA Klasyczna parterówka przykryta wielospadowym dachem. Urokliwa bryła skrywa kuchnię, pokój dzienny, trzy sypialnie, łazienkę, wc i kotłownię. W przedniej części budynku przewidziano garaż. Dodatkowym atutem Ostoi jest jej stosunkowo mała szerokość co pozwala jej na usytuowanie na wąskich działkach. |
Takie rozwiązanie ma swoje plusy – sztywna konstrukcja, brak przenoszenia „pracy” więźby na sufit, możliwość większego wykorzystania nieużytkowego poddasza – ale równocześnie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Dom parterowy, ze względu na swoją specyfikę, zwykle posiada większą powierzchnię zabudowy, co przekłada się na powierzchnię ścian. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w okazałych domach, bogatych w detale architektoniczne, może okazać się, że sumaryczna powierzchnia ścian niewiele różni się od podobnie powierzchniowo domu, zaprojektowanego w typie z poddaszem użytkowym, czy też piętrowym. Niemniej jednak plusem pozostaje łatwość wznoszenia konstrukcji (niska wysokość rusztowań).
Warto także zatrzymać się przy tym co chroni nas od opadów, czyli dachu. Domy parterowe mają zwykle większą powierzchnię dachu od swoich dwukondygnacyjnych kuzynów. Dodatkowo zwykle jest to dach wielopołaciowy, co może podnieść koszty realizacji. Na koniec kwestia samego użytkowania, a konkretnie ogrzewanie. Ogrzewanie domu dwukondygnacyjnego wydaje się łatwiejsze – wszak każdy z nas wie, ze ciepło przemieszcza się do góry, w czym naturalnie wspomaga ogrzanie pomieszczeń na wyższej kondygnacji. Ponadto, w przypadku ogrzewania z wykorzystaniem np. kominka, niewielkie odległości od źródła ogrzewania ułatwiają cały proces. W przypadku budynków parterowych o dość dużej powierzchni zabudowy, te zalety będą już mniej oczywiste. Tyle o oszczędnościach, które mogą okazać się pozorne. Mamy jednak i niewątpliwe korzyści.
Projekt domu OSTOJA PLUS Wersja domu parterowego, w którym zamiast stropu w formie podwieszanego sufitu, zaprojektowano klasyczny strop gęsto żebrowy. Dodatkowo przewidziano w programie dwustanowiskowy garaż. |
Dom parterowy nie zmusza swoich mieszkańców do poruszania się po schodach. W przypadku ludzi młodych nie jest to może cecha pierwszorzędna, jednak wraz z upływem lat, przemieszczanie się po domu może nastręczać nie lada trudności. Ponadto swoboda w dostępie do każdego pomieszczenia domu, wynikająca z wykorzystania tylko jednej kondygnacji, może okazać się dla wielu lubiących przestrzeń i bliskość domowników nieocenioną zaletą. Zbędnym staje się wykonanie tego elementu, a co za tym idzie przekłada się to na realne oszczędności.
Kolejną pozytywną cechą parterówki jest bezpośredni dostęp do bogactwa ogrodu otaczającego dom. W tym przypadku bliskość przyrody jest niemal wyczuwalna, co dla zwolenników życia w zieleni stanowi niewątpliwy atut. Z bardziej przyziemnych kwestii należy wymienić, stosunkową łatwość wykonania instalacji i wykańczania wnętrza, wynikającą z istoty domu parterowego – wszak przestrzeń jednej kondygnacji sprzyja bezkolizyjnemu poruszaniu się, przenoszeniu materiałów i nie wymaga prowadzenie długich pionowych linii instalacyjnych.
Projekt domu NEO II Przykład prostego, funkcjonalnego domu parterowego, w programie którego znalazła się kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, trzy sypialnie i łazienka. Dużym atutem tego projektu jest przylegający do elewacji ogrodowej przyjemny taras. Bryła oparta na prostokącie i dwuspadowy dach, czynią tę propozycję niezwykle ekonomiczną. |
Wracając do pytania z początku tekstu: czy można zatem zaryzykować stwierdzenie, że dom parterowy będzie tańszy w budowie od swojego dwukondygnacyjnego odpowiednika? Mając na uwadze wszystkie przytoczone powyżej aspekty, można stwierdzić, że prosta parterówka będzie tańszą i łatwiejszą alternatywą. Przede wszystkim trzeba jednak sobie uświadomić różnice wynikające z eksploatacji tak odmiennych typów domów. Wybór budynku jednokondygnacyjnego to nie tylko aspekt ekonomiczny; powinna stać za nim próba zaspokojenia naszych codziennych potrzeb. Dom parterowy to raczej wybór oparty na analizie potrzeb i preferencji domowników niż wybór ekonomiczny.