Domy parterowe z poddaszem użytkowym to tradycyjnie najczęściej wybierany typ domu przez inwestora. W całej Polsce domy z poddaszem urzekają swoją różnorodnością i oryginalnością. Pracownie projektowe prześcigają się w tworzeniu projektów spełniających nawet najbardziej wyszukane warunki szerokiej rzeszy klienteli.
Jak każdy rodzaj domu, także i ten posiada swoje mocne jak i słabsze strony. Warto je poznać przed ostatecznym wyborem upragnionego projektu.
Dom parterowy z poddaszem użytkowym to alternatywa dla piętrowych domów – także posiada dwie użytkowe kondygnacje, znaczną powierzchnię użytkową przy stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy. Zważywszy na fakt, że w konstrukcji drugiej kondygnacji szczególną rolę odgrywa dach, jest on z jednej strony przyczynkiem do nieskrępowanej działalności architekta jak i – ze strony drugiej – potencjalnym źródłem niedogodności. Dach nadaje charakter budynkowi, a wkomponowane weń okna przełamują nieco monotonność połaci i czynią konstrukcję wizualnie lżejszą. Do najczęściej spotykanych dachów w domach z poddaszem użytkowym należą:
Dach dwuspadowy – najtańszy i najprostszy w budowie, w którym świetnie sprawdzają się okna połaciowe oraz klasyczne i zawsze modne lukarny. W przypadku takiej konstrukcji, podstawowym parametrem jest kąt nachylenia dachu. Warto wiedzieć, że ta wartość z reguły zawsze pojawia się w warunkach zabudowy i tym samym determinuje nasz wybór. Ten szczególny pietyzm urzędników nie jest tylko niepotrzebną komplikacją, wszak to dach w głównej mierze decyduje o charakterze zabudowy na danym terenie.
Roleks Bis to idealny przykład domu z dachem dwuspadowym
Dach wielospadowy oraz szczególny rodzaj: dach kopertowy – ma opinię bardziej eleganckiego, nadaje bryle budynku nieco bajkową aurę. W tego typu konstrukcjach ilość połaci może być różna i uzależniona od kształtu budynku i jego ogólnego charakteru. Także tutaj okna połaciowe sprawdzają się znakomicie, choć wydaję się, że wkomponowanie lukarny wspaniale podkreśla jego linię.
Pelikan - bardzo popularny projekt domu z poddaszem użytkowym, przykrytym dachem wielospadowym
Dach mansardowy – nawiązujący do architektury dworkowej, bardzo charakterystyczny i zdecydowanie narzucający styl domostwa. Bardziej skomplikowany w wykonaniu z wyeksponowanymi lukarnami, choć spotyka się także w użyciu okna połaciowe, ale raczej jako okna dodatkowe.
Bella to elegancki projekt wykorzystujący dach mansardowy
Użytkowanie poddasza narzuca pewne ograniczenia. Oczywiście podstawową trudnością są tzw. skosy, które wpływają na umeblowanie przestrzeni. Wysokość ścianki kolankowej (a więc ścianki na której oparto połać dachu) może być różna, w zależności od domu, ale nigdy nie będzie na tyle wysoka by swobodnie gospodarować w ich okolicy wysokimi meblami. Problem ten w zasadzie nie dotyczy domów przykrytych dachem mansardowym, gdyż w tym przypadku dach niemal zastępuje ścianę pionową. Ograniczenia te warto poznać przed samą budową domu z poddaszem użytkowym, by zawczasu zaplanować zakup odpowiednich mebli. Tzw. skosy to także element tworzenia nastroju – wielu użytkownikom taka przestrzeń kojarzy się z przytulnością i czują się w niej znakomicie.
Domy z poddaszem to także pracująca więźba. W przypadku terenów o dużym nasileniu wiatrów jest to z pewnością bardziej zauważalne niż w miejscach osłoniętych, ale zjawisko to dotyczy wszystkich użytkowników poddasza. Skrzypienie, czasami drobne mikropęknięcia to naturalne procesy towarzyszące mieszkaniu w domach parterowych z poddaszem użytkowym.
Pojawia się także problem komunikacji pomiędzy kondygnacjami – zajmuje ona miejsce i wiąże się z przemieszczaniem w górę i w dół. Leniuchom i osobom starszym nie zawsze przypada to do gustu. W zamian uzyskujemy naturalny podział na dwie strefy: dzienną na parterze i nocną, prywatna na poddaszu. Warto także docenić, że powierzchnia zabudowy domu z poddaszem jest mniejsza niż jego „powierzchniowego” odpowiednika parterowego. Łatwiej zatem jest usytuować taki budynek na działce, a także dobrać odpowiedni dla siebie projekt na działki nietypowe. W kwestii ogrzewania, osoby decydujące się na ogrzewanie za pomocą Dystrybucji Gorącego Powietrza z wykorzystaniem kominka, mają w domach z poddaszem łatwiejsze zadanie – zwartą powierzchnię ogrzewa się szybciej i efektywniej, ciepło naturalnie przechodzi na druga kondygnację, a przewody doprowadzające ciepłe powietrze nie muszą być nadmiernie wydłużone.
Jak wspomniano na początku wybór domów parterowych z poddaszem użytkowym jest w naszym kraju przeogromny. Mając na uwadze powyższe informacje, z łatwością uda się wybrać coś odpowiedniego dla siebie, a jedynym problemem pozostanie bogactwo urodzaju, które może ilością propozycji przysporzyć zawrotu głowy.