Łazienka jest pomieszczeniem specyficznym. Z natury rzeczy jest w niej wilgotno a przy tym powinno być ciepło, dlatego ważny jest wybór właściwego grzejnika, który w takich warunkach zapewni odpowiednią ilość ciepła w pomieszczeniu. Poza tym grzejnik w łazience powinien ładnie komponować się z jej wyposażeniem i dodatkowo powinien być funkcjonalny – na przykład służyć jako suszarka do suszenia ręczników.
Funkcję grzejnika łazienkowego z powodzeniem spełniają grzejniki rurowe zbudowane najczęściej z pionowych przewodów rozdzielających połączonych szeregiem poziomych rurek. Grzejniki rurowe charakteryzują się różnorodnym wzornictwem. Najbardziej popularną i najprostszą formą są proste drabinki, jednak poziome rurki mogą być również powyginane w różne formy, tworzące rozmaite wzory. W większości firm produkujących grzejniki łazienkowe można zamówić grzejnik o nietypowych rozmiarach, stylistyce i kolorystyce z powłoką chromową włącznie.
Dobierając grzejnik trzeba zwrócić uwagę na jego moc grzewczą. Moc grzewczą grzejnika dobiera się w zależności od zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia. W handlu dostępne są standardowe grzejniki o wydajności od około 500W do 2500W, co pozwala dobrać moc grzejnika odpowiednią dla danego pomieszczenia. Należy mieć na uwadze, że podawana przez producentów moc cieplna odnosi się zazwyczaj do takiej instalacji grzewczej, w której temperatura wody na zasilaniu wynosi 90oC a temperatura wody powracającej 70°C i założonej temperaturze w pomieszczeniu wynoszącej 20oC. Jeżeli instalacja centralnego ogrzewania posiada inne parametry lub temperatura pomieszczenia jest inna, to przy doborze grzejnika trzeba zastosować odpowiednie współczynniki korekcyjne.
Stalowe grzejniki rurowe powinny być montowane w grzewczych instalacjach zamkniętych. Stosowanie tego typu grzejników w układach otwartych może obniżyć trwałość grzejnika. Ze względu na niewielkie przekroje rurek, a tym samym duże opory hydrauliczne, grzejniki tego typu stosuje się w instalacjach wyposażonych w układ pompowy. Zaleca się, aby ciśnienie robocze w grzejnikach rurowych nie przekraczało 0,6 MPa a maksymalna temperatura wody nie przekroczyła 95°C.
Przewody pionowe grzejników rurowych zakończone są zazwyczaj czterema króćcami przyłączeniowymi. Ponieważ większość firm zaleca podłączenie grzejnika od dołu oba dolne króćce są wykorzystane jeden do podłączenia zasilania a drugi do powrotu, natomiast do jednego z górnych króćców wkręca się odpowietrznik a drugi pozostaje zaślepiony. Grzejniki łazienkowe można wieszać na ścianie, lub montować jako stojące.
Do większości grzejników łazienkowych można dokupić grzałki elektryczne, które spełniają rolę alternatywnego źródła ciepła poza sezonem grzewczym. Moc grzałki powinna stanowić około 70–80% mocy grzejnika. Grzałki są zwykle wyposażone w termostat bezpieczeństwa. Sterowanie grzałką odbywa się za pomocą programatora, co pozwala na regulację temperatury w pomieszczeniu przy racjonalnym zużyciu energii. Grzałki elektryczne można podłączać wyłącznie do jednego z dolnych króćców grzejnika. Jeśli zasilanie grzejnika odbywa się dołem, wówczas grzałkę należy zamontować w trójniku przy króćcu powrotnym a na króćcu zasilającym trzeba zamontować zawór odcinający. Czynnikiem grzewczym w systemie wodno-elektrycznym jest woda z układu centralnego ogrzewania, aby zatem zapobiec krążeniu wody w instalacji należy przed uruchomieniem grzałki zamknąć zawór odcinający na zasilaniu. Aby zapewnić kompensację wynikającą ze wzrostu objętości wody pod wpływem wzrostu temperatury, na króćcu powrotnym nie należy montować zaworów odcinających.