Celem wystawy jest pokazanie projektów architektonicznych i urbanistycznych opracowanych w "Miastoprojekcie - Kraków", w l. 1949 - 1955, przez Zespół kierowany przez arch. Tadeusza Ptaszyckiego, a w szczególności tych, które nie zostały zrealizowane. Była to jedna z najciekawszych i najdojrzalszych koncepcji urbanistycznych lat pięćdziesiątych XX w. w tej części Europy, realizowana wyłącznie przez polskich specjalistów. Nowa Huta miała być nie tylko miastem, ale i śmiałym projektem społecznym.
Na wystawie zobaczyć można fotografie makiet i projektów "miasta idealnego", wraz ze zmieniającymi się w l. 1950 - 1955 koncepcjami ich realizacji. Monumentalny Teatr z Domem Kultury, pomnik - "Iglica", Plac Ratuszowy z Ratuszem i budynkami urzędowymi a także zabudowa placu na Osiedlu B-32, gdyby powstały byłyby dziś doskonałym przykładem architektury okresu socrealizmu i wzbudzałyby zainteresowanie turystów z całego świata.
W tytule wystawy mowa także o "twórcach", zobaczyć więc można fotografie pracowników "Miastoprojektu - Kraków", z głównym projektantem miasta Nowa Huta, inż. Tadeuszem Ptaszyckim, młodymi architektami, urbanistami i technikami tworzącymi "miasto idealne". Sfotografowano ich w pracowniach projektowych, pochylonych nad deskami kreślarskimi i makietami, ale też w życiu prywatnym: na Wzgórzu Wawelskim czy też na pochodzie 1-Majowym.
Wystawa "Nowa Huta - architektura i twórcy miasta idealnego. Niezrealizowane projekty".
Wystawa czynna do 07.05.2006 r. Miejsce: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.