Okna typowe a okna na zamówienie
Zaletą okien typowych jest to, że można je kupić praktycznie od ręki, wadą zaś - brzydkie "blokowe" podziały, które często w przypadku architektury tradycyjnej dają katastrofalne efekty estetyczne. Dodatkowym "minusem" jest standaryzacja wyglądu budynku oraz trudności w dopasowaniu proporcji otworów okiennych do całości elewacji.
Zaletą okien wykonywanych na zamówienie jest możliwość dopasowania ich proporcji do elewacji, co w dużym stopniu decyduje o estetycznym wyglądzie budynku. Jeżeli chodzi o ceny, to wiele firm nie dolicza narzutu za okna tzw. nietypowe.
- Najlepszym sposobem wyboru odpowiedniego wykonawcy jest złożenie oferty u kilku producentów, przy czym trzeba liczyć się z dość długim okresem oczekiwania na odpowiedź: od dwóch do ośmiu tygodni.
Cena metra kwadratowego okna zależy nie tyle od materiałów, z których jest ono wykonane (drewno lub PCV), ale od firmy, która je produkuje.
Okna łukowe
Ich zaletą jest estetyczny wygląd; wprowadzenie miękkich linii do "kanciastej" na ogół bryły budynku daje ciekawe efekty wizualne. Wadą zaś jest cena takiego okna - metr kwadratowy jest droższy od 20 do 100 % wartości okna prostego (w zależności od producenta).
Okna połaciowe czy lukarny
Głównymi zaletami okna połaciowego są prostota i szybkość montażu. Przez okna te dostaje się do pomieszczenia ok. 50 % więcej światła niż przez analogiczne okno pionowe o podobnej powierzchni.
Lukarna natomiast powiększa powierzchnię poddasza, a zaprojektowana proporcjonalnie do wielkości dachu, wzbogaca dodatkowo bryłę budynku.
Chcąc porównać koszt wykonania okna połaciowego i lukarny, poza ceną samych okien należy uwzględnić również zajmowaną przez nie powierzchnię dachu, a także mieć na uwadze koszt robót związanych z ich montażem. Jak wyceniła jedna z bielsko-bialskich firm budowlanych, cena przykładowego okna połaciowego wraz z montażem wynosi 1167zł, a lukarny z oknem o podobnej powierzchni - to wydatek rzędu 2856zł.