Na przestrzeni dziejów charakter architektury mieszkaniowej współtworzyły m.in. warunki klimatyczne danego miejsca. Duża ilość opadów decydowała o stosowaniu dużych okapów, niskie temperatury utrzymujące się przez większą część roku - wymusiły niejako wprowadzenie niewielkich otworów okiennych oraz zabudowywanie północnych ścian budynków dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi. W takich miejscach rzadko budowano balkony i tarasy ze względu na trudne warunki eksploatacji i zachowania szczelności.
Współczesne materiały budowlane i nowoczesna technologia umożliwiają odejście od tych zasad. Można już pozwolić sobie na duże przeszklenia, tarasy i inne, niezalecane dotąd, elementy architektoniczne. Oczywiście, jeśli tylko stać nas na zastosowanie technologii gwarantującej poprawne działanie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz nowy dom wpisał się harmonijnie w tradycyjny krajobraz naszego kraju, i jeśli nie chcemy martwić się o to, czy zastosowane przez nas materiały zdadzą egzamin za 20 lat - warto wybrać projekt domu zaprojektowanego tradycyjnie także pod względem uwarunkowań klimatycznych.
W projekcie tym powinny być uwzględnione następujące, ogólne zasady:
- ilość i wielkość otworów okiennych może być duża od strony południowej i zachodniej, natomiast od strony wschodniej i północnej otworów w ścianach powinno być jak najmniej,
- ze względów klimatycznych korzystne są wszelkie przestrzenie pośrednie, jak zadaszenia, wiaty, ganki itp., o których pisaliśmy powyżej.