Pod tym względem należy odpowiednio wybrać powierzchnię użytkową budynku, ilość poszczególnych pomieszczeń (głównie pokoi sypialnych), wielkość jadalni, pokoju dziennego, ilość łazienek oraz wygodną, bezkolizyjną przestrzeń komunikacyjną.
Uwaga!
Myśląc o wyborze domu, w którym koncentrować się będzie życie rodzinne, warto wziąć pod uwagę perspektywę co najmniej 20-letnią.
Nie należy przy tym planować, że dzieci pozostaną w wybudowanym domu wraz ze swoimi przyszłymi rodzinami - takie założenia bardzo rzadko się urzeczywistniają w dzisiejszych czasach, gdyż młodzi ludzie dążą do posiadania niezależnych lokali mieszkalnych. Niemniej jednak, gdy ktoś planuje podobne rozwiązanie, należy zastanowić się nad takim domem, w którym np. poddasze będzie można przekształcić w przyszłości w mieszkanie dla młodego pokolenia.
Należałoby także przewidzieć czasową obecność w domu dodatkowych mieszkańców, np. starszych osób wymagających opieki. W tym celu przydałoby się wydzielić (np. na parterze) osobny pokój z łazienką.
Powinno się również wziąć pod uwagę ilość przyjmowanych w domu gości i częstotliwość takich wizyt.