Woda jest w ogrodzie ważnym elementem, nie tylko do podlewania roślin. Jej walory krajobrazowe i wypoczynkowe są ogromne. Woda odbijając promienie słoneczne, rozświetla ogród, a rozpryskując się tworzy tęcze. Obecnie jest wiele możliwości wprowadzenia wody do ogrodu. Możemy kupić gotową formę sadzawki lub wykopaną w ziemi nieckę pokryć folią mrozoodporną. Brzegi zbiornika można obłożyć kamieniami i obsadzić roślinami płożącymi lub zwisającymi. Złotożółte kaczeńce przy brzegu i białe kielichy grzybieni na tafli wody, będą wyglądały wspaniale.
W większym zbiorniku mogą żyć również ryby. Istotnym walorem architektury ogrodowej jest szumiąca woda. Jeżeli nie mamy wody przepływowej, możemy zrobić fontannę w obiegu zamkniętym i to nie koniecznie strzelającą w górę, mogą to być niskie, bulgoczące pęcherzyki.
Jeżeli w ogrodzie jest strumyk lub źródełko możliwości są znacznie większe. Kaskada z kamieni, chociażby złożona z kilku głazów zapewni stałe bulgotanie. Nad wodą powinien być kawałek płaskiego trawnika aby można było położyć się na kocu lub leżaku. Linie brzegowe powinny być miękkie i płynne jak linie ścieżek. Sztuczny zbiornik powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego, jeżeli chcemy aby harmonijnie wpisał się w krajobraz. Możliwości są duże, mogą to być: płyty chodnikowe, cegły , kamień, drewno, darń i rośliny.
Staw
Obecnie jest dość łatwo założyć staw - jego dno wykłada się specjalną trwałą folią lub gotową formą z tworzywa sztucznego. Jeżeli chcemy w stawie hodować rośliny i ryby należy wybrać miejsce nasłonecznione co najmniej przez pół dnia. Stawu nie powinno się zakładać pod drzewami, gdyż gałęzie będą go zacieniały, a opadające z drzewa liście zanieczyszczały wodę.
Fontanny i kaskady
Do utworzenia kaskady o niewielkim przepływie wody wystarczy nieskomplikowana instalacja i prosta niskonapięciowa pompa zanurzeniowa. Fontanny wymagają dużej powierzchni wody, w przeciwnym razie rozpryskiwanie wody poza zbiornik spowoduje stopniowe obniżanie się lustra wody. Do małego ogrodu lepszy jest niewielki wodotrysk "kropelkowy" niż fontanna z wysokim strumieniem.
Zdrój w ścianie
W ogródku otoczonym murami bardzo dobrze wygląda niewielki strumień wody wypływającej ze ściany. Możemy umieścić w ścianie zawór, z którego woda będzie spływać do zbiornika znajdującego się u podnóża ściany, a następnie powracać dzięki ukrytej pompie. Można także zainstalować gotowy zdrój (specjalny ozdobny zbiornik), zbudowany tak, że woda wypływa z otworu umieszczonego w jego górnej części.
Oczko wodne
Jeżeli nie mamy miejsca na prawdziwy staw, możemy założyć oczko wodne w obciętej beczce lub nawet w jakimś plastykowym pojemniku wkopanym całkowicie lub częściowo w ziemię.
Takie oczka wodne nie nadają się do utrzymywania ryb, ale mogą w nich rosnąć różne gatunki roślin wodnych, także miniaturowe lilie wodne.
Rośliny wodne
Najefektowniejsze kompozycje roślin wodnych powstają przez kombinację liści poziomych i pionowych. Nim przystąpimy do sadzenia musimy zdecydować, gdzie rośliny te mają rosnąć, jakie gatunki chcemy zasadzić i jaka w związku z tym musi być głębokość wody. Optymalną porą sadzenia są miesiące od kwietnia do czerwca, gdyż w tym czasie rozpoczyna się silny wzrost roślin. Do zimy zdołają się zakorzenić i dobrze zniosą zimną porę roku. Gleba nie powinna być zbyt żyzna, bo nasz staw szybko zamieni się w ląd stały. Najlepsza jest mieszanka gliny i piasku, nawożenie nie jest potrzebne.