Na wstępie kilka zdań o tym, co mówią przepisy o projekcie budowlanym, i co powinien on zawierać
Rozporządzenie MSWiA z dn. 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu reguluje zakres zagadnień, jakie muszą być zamieszczone (zarówno w części zawierającej opis techniczny jak i w części rysunkowej) w projekcie budowlanym. Jego integralną częścią jest projekt instalacji sanitarnych, obejmujący instalację grzewczą, wodno-kanalizacyjną i gazową.
Przede wszystkim spełnione być muszą jednoznacznie poniższe warunki:
- Jeżeli budynek jest wyposażony w instalację grzewczą (np. centralnego ogrzewania), projekt powinien zawierać charakterystykę energetyczną obiektu (czyli ilość ciepła potrzebną do ogrzania danego budynku), określoną na podstawie właściwości cieplnych przegród zewnętrznych, w tym ścian pełnych (zewnętrznych) oraz drzwi, a także przegród przeźroczystych (okien i drzwi balkonowych).
- Projekt powinien zawierać dane techniczne obiektu, charakteryzujące jego wpływ na środowisko oraz na zdrowie ludzi i obiekty sąsiednie pod względem zapotrzebowania i jakości wody oraz ilości oraz sposobu odprowadzania ścieków.
- Projekt powinien zawierać parametry sprawności energetycznej zaprojektowanych urządzeń, w tym zasilanych gazem. Projekt ostatniej z ww. instalacji, tj. gazowej, jest niezbędny do przedłożenia w Urzędzie Miejskim, w celu uzyskania pozwolenia na jej wykonanie.
Czy można zbudować dom bez projektu zawierającego branżę sanitarną?
To pytanie nasuwa nam się często, zwłaszcza, że jeszcze nie tak dawno projekty takie w ogóle nie były wymagane przez organy administracji państwowej, a instalacje wykonywane były przez tzw. "fachowców" (często nieprofesjonalnie). Cierpiał na tym oczywiście inwestor, który przekonywał się o wadliwości zastosowanych urządzeń już po wprowadzeniu się do budynku.
Proponowane przez nas rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego budynku mają pomóc potencjalnym klientom w użytkowaniu obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Układ pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i technicznych oraz lokalizacja poszczególnych urządzeń instalacji technicznych została tak pomyślana, aby spełniać wymogi techniczne, ergonomiczne oraz jak najbardziej ułatwić pracę instalatorom. Braliśmy pod uwagę również względy ekonomiczne.
- Dla przykładu, zaprojektowana instalacja kanalizacyjna w budynku pozwala na wykonanie części tej instalacji już na etapie układania fundamentów. Położenie w tej fazie zaawansowania prac budowlanych rur ochronnych i uwzględnienie tras przebiegu przewodów kanalizacyjnych zabezpieczy przed niepotrzebnym wykuwaniem otworów i kanałów dla przebiegu tych przewodów, po wzniesieniu murów, stropów i położeniu wylewek.
Na przykładzie tym widać, jak ważna jest koordynacja różnorodnych prac projektowych, budowlanych i wykonawczych.
Bardzo ważnym elementem składowym projektu instalacyjnego jest projekt centralnego ogrzewania. Aby zapewnić odpowiednie warunki komfortu cieplnego w okresie zimowym, dom powinien być odpowiednio ogrzewany: pomieszczeń nie należy przegrzewać, jak i nie dopuścić do tego, by jakieś pomieszczenia były niedogrzane. W tym celu instalację centralnego ogrzewania projektuje się kompleksowo, począwszy od doboru grzejników, przewodów, kotła, ich lokalizacji, nie pomijając regulacji hydraulicznej.
- Rozmieszczenie i dobór grzejników został tak pomyślany, aby zapewnić optymalną dla danego układu pomieszczeń cyrkulację mas powietrza (ciepłego i zimnego) w budynku oraz odpowiednią temperaturę.
W naszych projektach proponujemy bardzo estetyczne grzejniki o niskiej pojemności wodnej i optymalnie małej bezwładności cieplnej, reagujące szybko na działanie termostatycznych zaworów grzejnikowych, co pozwala maksymalnie zaoszczędzić energię zużytą na ogrzewanie.
Dzięki zastosowaniu energooszczędnych i ekologicznych kotłów można znacznie obniżyć nakłady finansowe na ogrzewanie budynku oraz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Wysoka sprawność uzyskiwana jest dzięki modulowanemu palnikowi, dopasowującemu moc cieplną do aktualnego zapotrzebowania na energię, co zapewnia optymalne spalanie gazu, przebiegające z niską emisją substancji szkodliwych dla atmosfery.
Straty energii cieplnej w budynku wynikają najczęściej z przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne oraz z nieodpowiedniej wentylacji poszczególnych pomieszczeń. Właściwie zaprojektowane przegrody zewnętrzne pozwalają ograniczyć wartość strumienia ciepła, przenikającego przez nie do otoczenia. Wszystkie ściany zewnętrzne, podłogi, dachy, stropy nad nieogrzewanymi poddaszami, balkony, drobne uskoki są tak docieplone, aby wyeliminować mostki cieplne i zapewnić wartość współczynnika przenikania ciepła U<0,3W/m2K. Pozwala to znacznie ograniczyć nakłady na ogrzewanie budynku.
Bardzo istotne jest również powiązanie instalacji wewnętrznych w budynku z istniejącym uzbrojeniem terenu. Takim ogniwem łączącym oba te elementy są przyłącza zewnętrzne. Lokalizacja zaprojektowanych przyłączy poszczególnych instalacji pozwoli na łatwiejsze powiązanie ich z istniejącymi już sieciami, rozprowadzającymi media, tj. wodę i gaz, oraz z siecią kanalizacyjną i sanitarną.
- Poszczególne instalacje: grzewcza, wodno-kanalizacyjna i gazowa - zostały tak zaprojektowane, aby spełniać wymogi zawarte w Polskich Normach i przepisach, oraz wymogi bezpieczeństwa i poprawności działania.
- Wszystkie projekty są wykonane według najnowszych technologii, a każdy element posiada stosowne aprobaty i certyfikaty, dopuszczające go do użytkowania.