Piętrowe domy wracają do łask, choć ciągle więcej przedstawicieli tego typu spotkać można w zabudowie z poprzedniej epoki niż współcześnie zagospodarowanych osiedlach. Charakterystyczna „kostka” – symbol taniego budowania w czasach PRL został natychmiast porzucony na rzecz tradycyjnego budownictwa z dachami dwuspadowymi i użytkowym poddaszem nie tylko dlatego, że dostęp do materiałów budowlanych stał się niemal nieograniczony – zmieniły się także gusta inwestorów zmęczonych monotonną linią „piętrusów”. Musiało minąć sporo czasu by modernistyczne rozwiązania znowu nabrały atrakcyjności, a zastosowane materiały i architektoniczne detale na tyle uatrakcyjniły ten typ domów by zaczął się on pojawiać coraz częściej w naszej przestrzeni.
Projekt Cynamon S-GL 657 to przykład piętrowego domu prezentujący wszystkie atuty - prosta bryła, wykończenie drewnem i kamieniem, ciekawe zaaranżowanie okien, przestronny taras
Oczywiście dom piętrowy nie wszędzie będzie pasował, bardziej przypisany jest raczej do zabudowy miejskiej lub podmiejskiej, niż wtopionej w wiejski pejzaż. Odzwierciedla się to zwłaszcza w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w których oczekiwania wobec preferowanej zabudowy nie zawsze obejmują domy piętrowe. Niemniej jednak pozostaje całkiem spory rynek dla tego typu domów i wielu inwestorów decyduje się na taką realizację.
Klasyczny dom piętrowy nie musi być geometrycznie prosty, choć w tym przypadku w prostocie tkwi siła, a pożądane efekty wizualne osiąga się poprzez zastosowanie odpowiedniego wykończenia elewacji. Spotykamy domy piętrowe o skomplikowanej bryle, przykryte dachami zarówno płaskimi jak i dwuspadowymi, czy czterospadowymi. Zainteresowani z łatwością znajdą coś dla siebie. Niepodważalną zaletą domów piętrowych jest maksymalne wykorzystanie powierzchni kondygnacji budynku do celów użytkowych. W tym przypadku tzw. skosy obecne w domach parterowych z poddaszem użytkowym, nie występują, a co za tym idzie ułatwia to znacznie sposób zaaranżowania przestrzeni mieszkalnej.
Siena (S-GL 616) został przykryty dachem czterospadowym. Wykończenie drewnem i ciekawie zaaranżowane wejście do budynku usytuowane w części garażowej, nadają tej propozycji swojskiego, ciepłego charakteru
Zastosowanie dachu płaskiego w domu piętrowym jest najbardziej charakterystycznym rozwiązaniem, jednakże nie możemy zapominać o całej gamie budynków, w których pewną surowość bryły architekci równoważą właśnie dachem klasycznym, z widocznymi połaciami. Takie domy to raczej margines oferty, a klasyczny dom piętrowy kojarzy nam się z modernistyczną, nieco kubistyczną bryłą, do której szczególne upodobanie wykazywali inwestorzy w gospodarce permanentnego niedoboru. Budowa tzw. kostki w czasach PRL-u okazywała się najtańszym sposobem inwestycji, i choć zabudowa tego typu straszyła (i czasami straszy do dzisiaj) w wielu miejscowościach, była jedyną drogo do własnego locum. Na szczęście owe czasy mamy już za sobą, a ten typ budownictwa wraca na rynek wyposażony w należyty mu smak estetyczny. Proste linie brył możemy urozmaicić wieloma materiałami, szczególnie dobre efekty wnosi drewno, kamień czy umiejętne operowanie kolorem elewacji. Jeśli o oknach w domu mówi się że są jego oczami, tak w przypadku domów piętrowych oczom tym należy się szczególna uwaga. Bryła domu piętrowego pozwala na wybór najbardziej finezyjnych okien, a ich adekwatny wybór podkreśli ogólne wrażenie budynku.
W tym budynku proste linie bryły zostały urozmaicone zaokrągloną ścianą i wkomponowanym weń balkonem. Willa Marion wprost nawiązuje do przedwojjenego modernizmu
Dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu mamy dobrą wiadomość – dom piętrowy idealnie nadaje się do zaprojektowania w nim całkiem obszernych tarasów (np. nad garażem), które swą formą również przełamują surowe oblicze bryły. Wielu inwestorów waha się przed tym typem budynku z uwagi na domniemane koszty. Warto jednak zauważyć, że brak klasycznego dachu (oczywiście nie we wszystkich przypadkach) , rekompensuje nam nieco niedogodność budowania pełnego muru. Warto także docenić zysk w postaci zwiększonej przestrzeni użytkowej i wspomnianej powyżej swobody w projektowaniu wnętrz. Czasami krytycy podnoszą słabość – w ich mniemaniu – dachu płaskiego, jako rozwiązania szczególnie narażonego na opady atmosferyczna. Należy podkreślić, że owe „zagrożenia” nie występują w przypadku prawidłowego, zgodnego z dokumentacją techniczną, wykonania dachu.
Renesans domów piętrowych staje się faktem i cieszy zwolenników modernistycznych rozwiązań architektonicznych. Ten typ budynków sprawdza się świetnie w podmiejskiej i miejskiej zabudowie, zarówno zwartej, jak i bardziej swobodnej otoczonej przydmą zielenią ogrodu. Jego atrakcyjność zależy w głównej mierze na sposobie wykończenia, bowiem czas nieotynkowanych, szarych sześcianów odszedł do historii.