We wrześniu sadzi się kwiaty cebulowe zimujące w ziemi, a kwitnące na wiosnę. O przygotowaniu podłoża pisałam w zeszłym miesiącu. Teraz pora na sadzenie.
Kwiaty, których cebule sadzi się we wrześniu to: Bulbocodium, brimuera, cebulica, czosnek (IX/X), endymion, hiacynt, ifejon, iksja (IX/X), iksjolirion, kamasja, kokorycz, kosaciec (irys) (IX/X), krokusy kwitnące wiosną, lilia, narcyz, obrazki, przebiśnieg, psiząb, pustynnik, puszkinia, rannik, szczawik (O. adenophylle), szachownica, szafirek (IX/X), śniedek baldaszkowaty, śnieżnik, śnieżyca, tulipan (IX/X).
Choroby
Najpierw przeglądam cebule, które przechowywałam w papierowych torebkach w koszu w suchej piwnicy. Odrzucam cebulki, które wykazują objawy chorób. Szara pleśń objawia się objawia się okrągłymi żółtobrązowymi zagłębionymi plamami pod łuską okrywającą. Sucha zgnilizna cebul to początkowo małe jasnobrązowe, wklęsłe punkty zlewające się stopniowo w większe plamy, którym często towarzyszy gumowaty wyciek. Charakterystyczny jest zwłaszcza kwaśny smród zgnilizny. Dobrze jest przed sadzeniem zaprawić cebule środkiem grzybobójczym.
Odległości
Przy większej ilości, dobrze jest sadzić cebule w grupach jednorodnych pod względem ich wielkości – wtedy równocześnie kwitnące kwiaty tej samej wysokości utworzą piękną kępę, a nawet łan. Wygodne do późniejszej pielęgnacji odległości między rzędami tulipanów to 20-25 cm. Odstępy między cebulami zależą od ich wielkości. Kiedy wykopuję rowek pod następny rząd, równocześnie przysypuję poprzedni z poukładanymi już cebulami. Odstępy w rzędzie przy sadzeniu roślin cebulowych zależnie od obwodu cebul:
- Tulipany: cebule średnicy pow. 12 cm nalezy sadzić w odstępach 12 cm
10-12 cm - 10 cm
9-10 cm - 6-7 cm
6-9 cm - 5 cm (nie będą jeszcze kwitły)
- Hiacynty: cebule średnicy pow. 14 cm należy sadzić w odstępach 18-20 cm
12-14 cm - 15 cm
10-12 cm - 8 cm
6-10 cm - 4 cm
- Krokusy: cebule pow. 10 cm - odstępy 10 cm
8-10 cm - 7 cm
6-8 cm - 6 cm
poniżej 6 cm - 2,5 cm
- Narcyzy trąbkowe i wielkoprzykoronkowe: cebule potrójne i podwójne sadzimy co 12 cm
cebule pojedyncze - 8 cm
cebule drobniejsze - 5 cm
- Narcyzy drobnoprzykoronkowe: cebule potrójne i podwójne sadzimy co 8 cm
cebule pojedyncze - 6 cm
cebule drobniejsze - 3 cm
Głębokość sadzenia zależy również od ich wielkości. Podaję głębokość dołka, w którym układa się cebule.
- Cebule tulipanów – duże (12 cm obwodu) – na głębokości 12 cm, średnie (10 cm obwodu) – na głębokości 10 cm, małe (6 cm obwodu) – na głębokości 8 cm.
- Cebule duże narcyzów – na głębokości 15 cm, duże hiacyntów – na głębokości 15 cm, małe hiacyntów – na głębokości 10 cm, krokusów – na głębokości 10 cm, szafirków i cebulic – na głębokości 7-8 cm.
Sposoby sadzenia
- Metoda holenderska (daje ładny naturalny efekt szczególnie na nieregularnych rabatach) polega na tym, że wybieram całą ziemię na głębokość sadzenia cebul na określonym, wyrysowanym wcześniej obszarze. Dno wyrównuję grabiami i układam cebule, najpierw wzdłuż brzegów, następnie wypełniając środek rabaty. Dla dużych tulipanów trzeba zachować odstępy między cebulami 20 cm. Po ułożeniu wszystkie cebule przysypuję ziemią.
- Rabata mieszana (cebule tulipanów sadzone pomiędzy bylinami). Dzięki temu unikam smutnego widoku zasychających liści po przekwitnięciu tulipanów. W tym układzie cebule tulipanów powinny być nie gęściej niż co 30 cm.
- Niewielkie grupy cebul sadzone na rabacie kwiatowej. Ten sposób sadzenia jest szczególnie dobry dla drobnych kwiatów kwitnących wczesną wiosną (jak krokusy, cebulice). Tworzą się bardzo ładne kolorowe plamy ubarwiające rabatę wtedy, kiedy inne rośliny dopiero budzą się z zimowego snu. Najlepiej taką grupę cebul posadzić do wspólnej dużej donicy, kosza (jak do roślin wodnych) lub puszki z podziurawionym dnem, które wkopuje się do ziemi tak, żeby nie było widać ich brzegów. Co to daje? Po pierwsze chroni przed nornicami i innymi gryzoniami, które wygłodniałe po długiej zimie potrafią powyjadać lub uszkadzać dosłownie całe rabaty cebul. Nornice często budują sobie nory w pobliżu takich obfitych spiżarni z cebulowymi przysmakami. Efektem są często sytuacje, jak u mojego przyjaciela, który kilka lat temu posadził około 300 drogich cebulek przywiezionych z Holandii ... a zakwitło mu raptem kilka tulipanów. Po drugie, donicę łatwo wyjąć z ziemi i w ten sposób nie ma wątpliwości, że wykopałam wszystkie cebulki. Po trzecie, jednym ruchem można usunąć przekwitnięte rośliny cebulowe, których zasychające liście są już na rabacie wątpliwą ozdobą.
- Sadzenie kwiatów cebulowych na trawniku daje ładny efekt „budzącego się wiosną życia”. Trzeba tylko brać pod uwagę parę rzeczy. Trawa ma bardzo ekspansywne korzenie i z czasem zagłuszy delikatne cebulki krokusów, czy cebulic. Na trawniku cebulki nie są zabezpieczone przed gryzoniami. Jedynie narcyzy mogą rosnąć wprost na trawniku, bo nie smakują gryzoniom.
- Lilie trzeba sadzić w najwyższym punkcie ogrodu, żeby zapewnić im odpływ wody deszczowej. Dobrze czują się w słonecznym miejscu, osłoniętym przed silnymi wiosennymi wiatrami. Można im stworzyć specjalny wzniesiony zagon. Cebule sadzi się na poziomie normalnego gruntu i usypuje kopiec z ziemi na wysokość ok. 15 cm, który je całkowicie przykryje. Mniejsze cebule sadzi się płycej. Cebule sadzi się w rzędy co 20-30 cm.