Należy zastanowić się nad sposobem połączenia kuchni z jadalnią i pokojem dziennym. Obecnie da się zauważyć skłonność do tworzenia jednej dziennej przestrzeni, tzw. kuchnio-pokoju dziennego, w którym koncentruje się życie rodzinne.
W starych domach wiejskich pomieszczenie to pełniło rolę kuchni. W miejscu takim, zapachy posiłków przenikają się z wonią palonego w kominku drewna, a gospodyni domowa może uczestniczyć w życiu rodzinnym i towarzyskim (łącznie ze swobodnym dostępem do telewizora).
Rozwiązanie takie preferują osoby, które lubią domowy gwar. Nie przeszkadza im nieład, towarzyszący nieodłącznie przygotowywaniu i spożywaniu posiłków w kuchni, odgłos używanych naczyń czy szum płynącej z kranu wody.
Ewentualne wady jednoprzestrzennej części dziennej można złagodzić, wybierając rozwiązania pośrednie: 1. jadalnia jako przestrzeń znajdująca się pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym; 2. częściowe otwarcie kuchni i jadalni na pokój dzienny; 3. jadalnia niezależna od pokoju dziennego.
Uwaga!
Usytuowanie kuchni względem wejścia na parcelę i otoczenia budynku przedstawimy w następnych częściach cyklu.
Przykłady
Główna korzyść, jaka płynie z połączenia funkcji kuchni, jadalni i pokoju dziennego, to włączenie gospodyni domu do udziału w życiu rodziny.
Oto przykład jadalni pośredniej pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym, z możliwością urządzenia kuchni i jadalni otwartej lub zamkniętej.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest wydzielenie kuchni i jadalni, jako przestrzeni częściowo wyeksponowanej, do pokoju dziennego.
Kolejnym oryginalnym rozwiązaniem może być stworzenie jadalni dominującej, dostępnej tylko z kuchni i niezależnej od pokoju dziennego.
Wybór kuchni zamkniętej, czyli posiadającej wydzielone miejsce do spożywania codziennych posiłków, polecamy tym gospodyniom, które nie lubią, gdy osoby znajdujące się w salonie (domownicy lub goście), podpatrują ich przy wykonywaniu prac kulinarnych i są świadkami artystycznego nieładu, jaki towarzyszy tym czynnościom. Innymi słowy, to rozwiązanie dobre dla pań, które cenią sobie spokój i lubią być same podczas pracy w kuchni. Skorzystają z niego także domownicy, nie lubiący zbytnio zapachów gotujących się czy przyrządzanych w inny sposób potraw.
Ponadto w pokoju dziennym znajdzie się dodatkowe miejsce na wygodny stół świąteczny.