Od wielu lat poszukuje się nowych materiałów i technologii, dzięki którym można szybko budować ciepłe, zdrowe i tanie domy. Jedną z takich współcześnie oferowanych, nowoczesnych technologii jest technologia budowania domu z elementów styropianowych. Założeniem tego systemu jest, aby budowa przebiegała szybko, tanio i w sposób łatwy. Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia z wymienionych cech, bowiem łatwy montaż poszczególnych elementów zapewnia bardzo szybki wzrost ścian budynku. Stan surowy zamknięty osiągany jest przeważnie w ciągu kilku tygodni, a po wykończeniu elewacji budynku tynkiem nie sposób go odróżnić od domów wykonywanych w innych technologiach.
Charakterystyka
Budowa domu przypomina trochę budowanie z klocków, z tą różnicą, że puste przestrzenie wypełnia się betonem, otrzymując trwałą i solidną ścianę. Domy wybudowane z pustaków styropianowych, są lekkie, ciepłe, zdrowe, energooszczędne, odporne na działanie wilgoci, bakterii glebowych i mikroorganizmów. W systemie budowy ze styropianu można budować obiekty do wysokości czterech kondygnacji. Kształtki styropianowe wypełnione betonem tworzą ścianę o doskonałej izolacyjności akustycznej i znakomitej izolacyjności cieplnej, wynoszącej 0,28 W/m2K, podczas gdy dla tradycyjnej ściany z elementów ceramicznych lub pustaków z żużlobetonu o grubości 40 cm od 0,41-0,5 do 1 W/m2K.
Do produkcji kształtek wykorzystywany jest twardy styropian samogasnący, praktycznie nienasiąkliwy, odporny na działanie wilgoci, przepuszczający natomiast parę wodną, odporny zarówno na niskie jak i wysokie temperatury, działanie czynników biologicznych i większości substancji chemicznych. Trwałość styropianu wykorzystywanego do produkcji elementów systemu określona jest na co najmniej 65 lat.
Na system składa się ponad dwadzieścia rodzajów elementów styropianowych. System oferuje komplet elementów niezbędnych do budowy domu (kształtki ścienne, nadproża elementy wieńcowe, elementy do wykonywania ścian łukowych.
Technologia budowy
Należy podkreślić, że pustaki styropianowe nie są elementem konstrukcyjnym murów. Jest nim beton, zaś pustaki styropianowe spełniają jedynie rolę formy, pozostając w ścianie jako izolacja cieplna. W fazie początkowej przed betonowaniem kształtki styropianowe układane są mijankowo i łączone podobnie jak klocki specjalnymi zamkami na pióro i wpust, bez potrzeby stosowania narzędzi i spoiw. Konstrukcja złożona z elementów styropianowych, po wykonaniu poziomych i pionowych zbrojeń oraz wyprowadzeniu kotew łączących ściany zbudowane ze styropianowych elementów ze ścianami działowymi wykonanymi w innych technologiach, zalewana jest betonem B15. Wypełnianie szalunku betonem wykonywane jest zwykle warstwami po trzy elementy wysokości około 75cm ręcznie lub mechanicznie do wysokości około 3 m.
Konstrukcja stropu w budynku może być wykonana w dowolnej technologii, ale równie dobrym rozwiązaniem może być strop wykorzystujący pustaki styropianowe.
Wnętrze budynku można wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi, natomiast zewnętrznym wykończeniem może być tynk cienkowarstwowy na siatce z włókna szklanego, siding lub oblicowanie cegłą klinkierową.
Systemy budowlane oparte na styropianowym szalunku traconym stosuje się w wielu krajach Europy zachodniej. W Niemczech technologia oparta na styropianie stosowana jest od 40 lat, w Polsce od około 10 lat i jej popularność stale rośnie. Mimo to w polskim budownictwie jednorodzinnym nadal istnieje przywiązanie do tradycyjnego budownictwa opartego na elementach ceramicznych. Wiąże się to w dużej mierze z nieznajomością bądź brakiem zaufania do nowych technologii. Należy podkreślić, że oprócz niskiego kosztu materiałów atutem technologii budowy opartej na elementach styropianowych jest także znacznie niższa pracochłonność przy wykonywaniu ścian w stosunku do ścian wykonywanych w technologii tradycyjnej. Wynika to między innymi z faktu, że łączna masa materiałów niezbędnych do wykonania ściany jest dwu, a nawet 3-krotnie mniejsza. Niewątpliwą zaletę stanowi prostota wykonania ścian w porównaniu ze ścianą warstwową z elementów ceramicznych. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść omawianej technologii jest znacznie mniejsza grubość ścian spełniających normowe wymagania izolacyjności cieplnej i akustycznej. Łączna grubość ścian z tynkiem zewnętrznym i płytą gipsowo-kartonową, stanowiącą wykończenie wewnętrzne nie przekracza zwykle 30 cm, co umożliwia uzyskanie przy takiej samej powierzchni zabudowy większej powierzchni użytkowejniż w przypadku tradycyjnych ścian ceramicznych(dla których łączna grubość przy tym samym współczynniku przenikalności cieplnej wynosi około 48 cm). Ważnym argumentem przemawiającym na korzyść tej technologii jest również uzyskanie idealnej równości ścian i naroży, co ma duże znaczenie przy bezproblemowym tynkowaniu, a także łatwym, szybkim i czystym montażu instalacji.
Szczegółowe informacje o wznoszeniu budynków w omawianej technologii można znaleźć w katalogach producentów pustaków styropianowych. Oferują oni również szczegółowe instrukcje układania pustaków styropianowych a także sposobu zbrojenia i betonowania murów, nadproży i stropów wykonanych w tej technologii.