Paliwem dla solarów jest promieniowanie słoneczne - a nie temperatura. Dlatego kolektory pracują zawsze gdy tylko docierają do nich promienie Słońca – również zimą. Często można zobaczyć podczas miesięcy zimowych kolektory słoneczne jako „ciemne punkty” na białym zaśnieżonym dachu, bo po opadach śnieg z kolektorów płaskich szybko się zsuwa, odkrywając powierzchnię kolektora co umożliwia pozyskanie energii z promieni Słońca – to taka ciekawa funkcjonalność solarów płaskich w odróżnieniu do innych typów solarów.
Płyn solarny to mieszanina specjalnie dobranych substancji o odpowiednich parametrach dla prawidłowej pracy systemu solarnego. Mrozoodporność płynu wynosi – 40 stopni Celsjusza, co daje pewną i bezpieczną pracę podczas zimowych miesięcy – mówi Łukasz Grzywacz Manager Produktu Systemy Solarne w firmie Monier BRAAS.
Z myślą o zimie należy zadbać o właściwy montaż kolektora na dachu. Tylko wysokiej jakość materiały zagwarantują, że kolektor będzie odporny na działanie ciężaru śniegu i mrozu, a przejścia przewodów przez połać dachowa pozostaną szczelne – radzi SuperDEKARZ Jacek Święty z firmy Iso-Bau. Pierwsza zima to nie tylko egzamin z wydajności dla nowo zainstalowanych solarów, ale również możliwość sprawdzenia czy zostały zamontowane na dachu zgodnie ze sztuką dekarską.
Więcej szczegółów na temat montażu i właściwości systemu solarnego BRAAS można znaleźć na tej stronie.