Przyjmując szerszy kontekst, należy stwierdzić, że wybór projektu to zaledwie jeden z wielu czynników niezbędnych w procesie budowy domu jednorodzinnego.
Aby wybrany przez nas projekt został zatwierdzony, trzeba przejść kilkanaście etapów procesu, który przedstawiamy poniżej.
Etap I
Wykonanie aktualnych mapek w skali: 1:10 000, 1:2880, 1:1000, lub 1:500 przez uprawnionego geodetę lub pobranie gotowych (o ile takie istnieją) w składnicy map Wydziału Geodezji.
Etap II
Wystąpienie o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla zamierzonej inwestycji. Do wniosku załączamy mapki.
Etap III
Zakup projektu i wykonanie projektu zagospodarowania terenu, czyli wrysowania budynku w działkę przez osobę uprawnioną.
Etap IV
Uzgodnienie projektu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu np. z Zakładem Energetycznym, Gazowniczym, Wodno-Kanalizacyjnym, Telekomunikacją Polską oraz uzyskanie warunków podłączenia do ww. sieci.
Etap V
Wystąpienie o pozwolenie na budowę wraz z dowodem własności działki (aktualny wyciąg z ksiąg wieczystych).
Etap VI
Uprawomocnienie pozwolenia i wytyczenie budynku przez uprawnionego geodetę.
Etap VII
Po całkowitym ukończeniu budynku należy pamiętać o zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy.
Ze sprawami formalnoprawnymi ściśle związany jest problem zmian w projekcie typowym. Zmiany takie wykonuje autor projektu lub osoba uprawniona za zgodą autora projektu (najczęściej projektant adaptujący projekt gotowy do terenu). Korekty te powinny zostać naniesione przed zatwierdzaniem projektu we właściwym urzędzie. (Uwaga: o procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę piszemy szczegółowo w osobnym miejscu).