Strop Akermana
Strop Akermana jest powszechnie stosowanym w polskim budownictwie stropem gęstożebrowym. Wypełnienie stropu stanowią pustaki ceramiczne o wysokości 18 lub 20cm. Rozstaw osiowy żeber stropu wynosi 31cm a obliczeniowa szerokość żebra 7cm. Grubość górnej płyty betonowej wynosi od 3 do 4cm, zależnie od wartości i rodzaju obciążenia zmiennego.
W przypadku gdy obciążenie użytkowe nie przekracza 1,5 kN/m2 stropy Akermana mogą być też wykonywane bez górnej płyty betonowej. Jeśli potrzebna jest większa wysokość stropu, na pustakach ceramicznych ułożyć można cegłę dziurawkę, przy czym w trakcie betonowania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie strącić dziurawki z pustaka.
Po wypoziomowaniu ścian wykonuje się deskowanie dla pustaków Akermana. Deskowanie podpiera się stemplami z okrąglaków o średnicy nie mniejszej niż 14cm. Na nich układa się poprzecznie rygle z desek grubości co najmniej 38mm. Stemple powinny być stężone deskami o grubości 24 ÷ 32 mm, przybitymi do nich na krzyż. Na ryglach układa się deskowanie z prześwitami, rozmieszczonymi w taki sposób, aby pod żebrem znajdowała się deska. Jednocześnie ze stropem wykonuje się wieniec żelbetowy dookoła budynku na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych nośnych, który usztywnia ściany budynku i zmniejsza ugięcia stropu. Wieniec należy zbroić czterema prętami o średnicy nie mniejszej niż 10mm. Strzemiona w wieńcach wykonywane są z prętów okrągłych o średnicy 4,5 ÷ 6mm.
Zbrojenie żebra wykonuje się po ułożeniu pustaków w postaci jednego pręta o średnicy nie mniejszej niż 10mm. Co drugi pręt zbrojenia dolnego żebra jest w odległości około 1/5 rozpiętości stropu odgięty do góry i zakotwiony ze skrajnym zbrojeniem wieńca. Strzemiona wykonane z prętów okrągłych o średnicy 4,5 ÷ 6mm rozmieszcza się co 30cm, zagęszczając rozstaw przy podporach. Zaleca się, aby wysokość konstrukcji stropu była nie mniejsza niż 1/30 rozpiętości stropu - w stropach ciągłych i częściowo zamocowanych i 1/25 rozpiętości stropów wolnopodpartych. Szczegółowe wytyczne dotyczące zbrojenia żeber głównych określa odnośna norma.
Strop Akermana od strony poddasza nieużytkowego należy docieplić warstwą styropianu o grubości 13cm w przypadku pustaków wysokości 18cm i grubości 12cm w przypadku pustaków wysokości 20cm, przykrytą wylewką cementową grubości 4cm.
Strop CERAM-45 B
Strop CERAM-45B jest gęstożebrowym stropem o konstrukcji ceramiczno-żelbetowej wykonywanym na budowie z gotowych elementów w postaci belek stalowo-ceramicznych i ceramicznych pustaków o wysokości 20cm. Belki stropowe mają różne długości od 2,37 do 5,97m ze stopniowaniem co 0,3m i są układane w rozstawie 45cm. Po ułożeniu belek i pustaków całość zalewana jest betonem B-15 o grubości 3 cm stanowiącym górną płytę stropową. Całkowita wysokość konstrukcyjna stropu wynosi 23cm.
Belki prefabrykowane typu CERAM stanowią element konstrukcyjny żebra i składają się z dolnego pasa złożonego z kształtek ceramicznych szerokości 12 cm, wysokości 4 cm oraz zbrojenia złożonego z trzech prętów stalowych, z których dwa znajdują się w pasie dolnym a jeden pręt w pasie górnym. Pręty połączone są strzemionami stalowymi o średnicy 4,5 mm ułożonymi w formie kratownicy o przekroju trójkątnym. Przy większych rozpiętościach belek pas dolny wzmocniony jest dodatkowo jednym lub dwoma prętami stalowymi w celu spełnienia warunku nośności.
Pustaki CERAM w dolnej części posiadają wrąb dostosowany do ułożenia na dolnej stopce belek. Do wykonania stropu stosuje się wyłącznie pustaki całe, niewyszczerbione. Ewentualne drobne uszkodzenia należy przed przystąpieniem do betonowania żeber i płyty wypełnić zaprawą cementową. Pustaki w stropie układa się szczelnie jeden obok drugiego tak, aby ich powierzchnie czołowe przylegały dokładnie do siebie. Pustaki skrajne przy wieńcach żelbetowych i żebrach rozdzielczych powinny być od strony otworów zamknięte denkami, które zabezpieczają przed wlewaniem się masy betonowej do środka pustaka.
Stropy TERIVA
Stropy Teriva są żelbetowymi stropami gęstożebrowymi belkowo-pustakowymi. Stropy te składają się z kratownicowych belek stropowych, ułożonych pomiędzy nimi pustaków wykonanych z keramzytobetonu i z betonu klasy nie niższej niż B15 układanego na budowie. Stropy TERIVA są lekkie i łatwe w montażu, nie wymagają deskowania ani ciężkiego sprzętu budowlanego. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością.
Pustaki keramzytobetonowe są wykonane z łatwopęczniejących glin wypalanych w piecach obrotowych. Odznaczają się wysoką izolacyjnością cieplną i akustyczną, odpornością na działanie czynników chemicznych i atmosferycznych, są niepalne i nie utleniają się.
Warunkiem przystąpienia do robót montażowych jest zgodne z dokumentacją wykonanie podpór stropu oraz ich wypoziomowanie. Belki układa się w rozstawie 60cm (45 cm) a pomiędzy nimi układa się pustaki. Minimalna długość oparcia belki na murze lub innej podporze powinna wynosić 8cm. Oprócz podpór stałych stosuje się także podpory montażowe, których liczba zależy od rozpiętości stropu. Podpory montażowe należy ustawiać w równych odstępach pod węzłami dolnego pasa kratownicy. Przed ułożeniem belek, podpory stałe i montażowe powinny być wypoziomowane.
Z uwagi na konieczności zapewnienia właściwych warunków mocowania stropów o rozpiętości powyżej 6,0 metrów, należy wykonać zbrojenie podporowe stanowiące zamocowanie stropu, wykonane zgodnie z wymaganiami technicznymi.
Po ułożeniu belek przestrzenie między nimi należy wypełnić pustakami stropowymi. Układanie pustaków na stropie należy prowadzić w kierunku prostopadłym do belek. Powierzchnie czołowe pustaków przylegających do wieńców, podciągów i żeber rozdzielczych powinny być zamknięte. Pustaków nie należy opierać na podporach stałych, na których ułożone są belki.
Do betonowania stropu można przystąpić po ułożeniu belek i pustaków oraz po zmontowaniu zbrojenia wieńców i żeber. Przed betonowaniem stropu należy usunąć z pustaków ewentualne zanieczyszczenia i wszystkie elementy stropu polać obficie wodą. W czasie betonowania należy zwrócić uwagę na właściwą gęstość betonu, dokładne wypełnienie betonem wszystkich przestrzeni, i należytą pielęgnację betonu w czasie wiązania i dojrzewania.
Na obrzeżach stropów, na ścianach nośnych i ścianach równoległych do belek należy wykonać w poziomie stropu wieńce żelbetowe o wysokości nie mniejszej niż wysokość stropu i szerokości co najmniej 12cm. Zbrojenie wieńców powinno składać się z co najmniej trzech prętów o średnicy nie mniejszej niż 10mm. Zaleca się stosowanie 4 prętów o średnicy 10mm. Strzemiona z drutu o średnicy 4,5mm powinny być rozmieszczone co 25cm. Pręty zbrojeniowe belek należy zakotwić w wieńcach. Wieńce powinny być betonowane równocześnie ze stropem.
W stropach TERIVA w zależności od typu i rozpiętości należy stosować żebra rozdzielcze o szerokości 7-15 cm i wysokości równej wysokości stropu. Żebro rozdzielcze powinno znajdować się w środkowej części stropu a jego zbrojenie winno składać się z dwóch prętów umieszczonych po jednym w górnej i dolnej strefie żebra. Średnica prętów powinna wynosić co najmniej 10mm. Pręty zbrojenia żeber rozdzielczych powinny być zakotwione w prostopadłych do tych żeber wieńcach lub podciągach, na długości minimum 0,5m. Pod ściankami działowymi wykonanymi w sposób tradycyjny należy wykonać wzmocnienie żebra stropowego. Wzmocnienie żebra uzyskuje się najczęściej przez ułożenie dwóch belek kratownicowych obok siebie lub przez wykonanie belki żelbetowej.
Stropy Fert
Są to stropy ceramiczno-żelbetowe gęstożebrowe, betonowane na miejscu budowy, stosowane głównie w budownictwie jednorodzinnym. Składają się z prefabrykowanych belek ceramiczno-żelbetowych, pustaków ceramicznych i wylewanej płyty nadbetonu.
Spotyka się trzy rodzaje stropów Fert różniące się rozstawem żeber i wysokością a tym samym i nośnością. Belki prefabrykowane typu Fert stanowiące po zabetonowaniu żebro konstrukcyjne stropu, składają się z dolnego pasa złożonego z kształtek ceramicznych szerokości 12cm, wysokości 4cm i długości 25cm, zbrojenia złożonego z trzech prętów stalowych, z których dwa znajdują się w pasie dolnym i jeden w pasie górnym oraz strzemion ze stali o średnicy 4,5 mm ułożonych w formie kratownicy o przekroju trójkątnym i łączących zbrojenie górne ze zbrojeniem dolnym. Dolną stopkę żebra stanowi kształtka ceramiczna wypełniona betonem klasy B20. Górną część żebra i płytę betonuje się po ułożeniu belek i pustaków betonem klasy B15.
Pustaki Fert mają długość 30cm, wysokość 20cm i szerokość odpowiednio 32, 37 i 52cm. W dolnej części mają wrąb dostosowany do ułożenia na dolnej stopce belek. Sposób układania pustaków i betonowania stropu jest analogiczny do tego, jaki występuje w stropie CERAM. Pustaki należy układać z pomostów roboczych wykonanych z desek grubości 38mm. Pustaki nie powinny opierać się na ścianach, na których układane są belki. Układanie belek należy rozpoczynać od tych belek, które są przeznaczone na żebra pod ścianki działowe równolegle do kierunku belek stropowych, przy czym żebro w tym miejscu powinno być wzmacniane przez ułożenie obok siebie dwóch belek, lub w sposób podany w projekcie stropu. Przy modularnej rozpiętości stropu większej niż 4,5 m należy wykonać w środku rozpiętości stropu żebro rozdzielcze szerokości 7-10 cm, zbrojone dwoma prętami stalowymi średnicy nie mniejszej niż 10mm.