Posłowie chcą wydłużyć ważność pozwoleń na budowę z dwóch do trzech lat, a inwestycji celu publicznego do czterech lat.
Do laski marszałkowskiej wpłynęła właśnie mała nowelizacja prawa budowlanego. Dotyczy ona jedynie ważności pozwoleń na budowę.
– W tej chwili jest ono ważne tylko dwa lata. Jeśli w tym czasie nie rozpocznie się budowy, przestaje obowiązywać – mówi jeden z wnioskodawców poseł Andrzej Adamczyk. Tymczasem dwa lata nie zawsze wystarczają na rozpoczęcie inwestycji. Z tego powodu – dodaje – chcemy wydłużyć czas obowiązywania pozwoleń. Dla inwestycji celu publicznego będą one ważne cztery lata, dla pozostałych – trzy lata.
Ile się czeka na pozwolenie?
Pozwolenia budowlane wydaje starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu, a dla większych inwestycji – wojewoda. Ma na to teoretycznie 65 dni. Jeśli nie zdąży, płaci karę 500 złotych za każdy dzień zwłoki (art. 35 ust. 6 prawa budowlanego). Pieniądze trafiają do Skarbu Państwa.
Często przed wydaniem pozwolenia urzędnicy muszą zasięgnąć opinii różnych instytucji, a czasami konieczne jest przeprowadzenie postępowania w sprawie oddziaływania inwestycji na środowisko. Wtedy czasu na te postępowania nie wlicza się do tych 65 dni. Starosta ma prawo zawiesić postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę do czasu, gdy zakończą się postępowania, od których zależne jest jego wydanie.
źródło: Rzeczpospolita