Zwrot części podatku od towarów i usług zapłaconego w cenie materiałów budowlanych początkowo miał obowiązywać tylko do końca 2007 r. Dzięki ustępstwom Unii Europejskiej możemy z niego korzystać bezterminowo.
Chodzi o materiały zakupione po 1 maja 2004 r., ale nie wszystkie, lecz tylko te, na które po naszym wejściu do UE wzrosła stawka VAT z 7 do 22 proc. Ich lista jest opublikowana w załączniku do obwieszczenia ministra transportu i budownictwa z 30 grudnia 2005 r. (DzUrz MTiB z 2006 r. nr 1, poz. 1; lista jest też dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów). Warto się również zapoznać z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (DzU nr 177, poz. 1468, z 2007 r. nr 23, poz. 138 i nr 192, poz. 1382), choćby po to, żeby sprawdzić, co jest remontem, a co nie. Pamiętajmy jednak, że zwrot VAT nie dotyczy usług remontowo-budowlanych, lecz tylko materiałów. Fiskus odda więc pieniądze za rury kanalizacyjne, ale za ich montaż już nie.
O zwrot mogą się starać tylko osoby fizyczne w związku z budową i remontem domu lub mieszkania. Ważne, by w chwili składania wniosku o zwrot miały prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Takie prawo mają m.in. właściciele, użytkownicy wieczyści i najemcy.
Jeśli prace wymagają pozwolenia na budowę, trzeba się o nie postarać. Bez tego zwrotu nie dostaniemy.
Do odzyskania części zapłaconego VAT potrzebne będą faktury dokumentujące poniesione wydatki. Powinny być wystawione na nazwisko osoby, która będzie składać wniosek o zwrot VAT.
źródło: Rzeczpospolita