Elewacja domu to pierwsze, na co spojrzymy, gdy zmierzamy do swojego czy cudzego budynku. Można wręcz powiedzieć, że – podobnie, jak w przypadku wyglądu zewnętrznego – nowoczesne elewacje domów są pewną wizytówką. Patrząc na zewnętrzną budowę i wykończenie budynku, ludzie tworzą już sobie pewną opinię. Jeżeli jest to świeża praca – będzie wyglądać świetnie (o ile zostały wykorzystane dobre materiały i pracę wykonywała polecana ekipa budowlana), jeżeli jest już leciwa, będzie mogła wymagać odświeżenia bądź, w ekstremalnych przypadkach, położenia jej na nowo.
Elewacje domów mają dwojakie zadanie. Z jednej strony dodają walorów estetycznych przez zastosowanie ciekawych rozwiązań. Do takich na pewno należą płytki dekoracyjne, elewacja z kamienia czy nawet podążanie za stylem skandynawskim i elewacja z drewna, która jest łatwa w utrzymaniu czystości i będzie długo świetnie się prezentować – wystarczy tylko impregnować czy regularnie ją malować i po problemie!
Drugim zadaniem, jakie spełnia elewacja budynku, jest funkcja izolacyjna. Pozwala ocieplić wnętrze, zamyka dostęp do środka dla dzikiej zwierzyny, często też wygłusza i zabezpiecza przed wilgocią. Tym samym, można śmiało powiedzieć, że odpowiednio zaizolowana zewnętrzna ściana, może obniżyć koszty rachunków za ocieplenie wnętrza.
Kiedy wystarczy tylko odświeżenie – zalety materiałów dekoracyjnych
Każdy właściciel budynku chce, aby zawsze prezentował się on nienagannie. Niestety przez wpływ warunków atmosferycznych i upływającego czasu elewacja frontowa może ulegać uszkodzeniom czy zabrudzeniom. Nieważne, czy są to nowoczesne elewacje, czy tradycyjne – tworzone w oparciu o warstwę styropianu – tynki zewnętrzne, a może płytki elewacyjne. Każdy materiał pracuje. To oznacza, że wchłania to, co przynosi natura, czyli przede wszystkim wodę, która się osadza i może pozostawiać ślad, brud czy pęknięcia itp. Jeżeli uszkodzenia nie są głębokie, a wystarczy tylko oczyścić lub odmalować – sprawa wydaje się bardzo prosta, szczególnie jeżeli stało się to na materiałach dekoracyjnych. Wystarczy je oczyścić, niekiedy malowanie elewacji może również być szybkim i tanim rozwiązaniem.
A co z tym tynkiem?
Elewacja budynku to niekończące się możliwości – od płytek aż do drewna. Jednak można też wybrać zupełnie inną i często też tańszą drogę – tynk elewacyjny. Branża budowlana jest o tyle szeroka, że do wyboru mamy tak wiele rozwiązań, że każdy znajdzie takie, które będzie dostosowane do jego potrzeb. W dodatku koszt elewacji domu można też skutecznie obniżyć, sięgając po rozwiązania związane z tynkiem. W ofercie producentów tynków możemy znaleźć między innymi:
- Tynki maszynowe – jak sama nazwa sugeruje, są one nakładane przez odpowiednie maszyny. Pozwala to zaoszczędzić czas, ale i obniżyć koszty, ponieważ nakładana jest tylko niezbędna warstwa. Co to oznacza w praktyce? Brak marnowania się cennego materiału.
- Tynk strukturalny – kolejna z propozycji, którą można zastosować na elewację budynków. Jest bardzo elegancki, a zarazem uniwersalny. Dlaczego? Ponieważ można go użyć praktycznie na każdej elewacji domu.
- Tynk mineralny – jest to tynk cienkowarstwowy, tak zwany "baranek". Pełni funkcję dekoracyjną i z łatwością przypada do gustów.
- Tynk silikonowy – przez osoby w branży budowlanej określany jako ten, który spełni się u najbardziej wymagających. Nie przepuszcza, nie wchłania wilgoci, ani nie pozwala na rozwój grzybów na jego powierzchni, a przy tym jest korzystny cenowo.
- Tynk akrylowy – można śmiało powiedzieć, że to rozwiązanie cieszy się największą popularnością. Poza korzystną ceną cechuje się dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także sprawia, że nałożony kolor długo się trzyma.
Poza wymienionymi tynkami można także zastanowić się nad innymi rozwiązaniami – tynk silikatowy, tynk cementowo-wapienny, płyty kamienne, a nawet okładzina drewniana może okazać się ciekawym rozwiązaniem. Jak widać, pomysł na elewację to bardzo indywidualna sprawa i warto przeanalizować wady i zalety każdego z rozwiązań.