Poprzednio przekazałem Państwu kilka uwag dotyczących tekstów dokumentów gwarancyjnych oraz warunków w nich zawartych. Teraz pora zwrócić uwagę na technologiczne aspekty wykonalności warunków gwarancji.
Bardzo często zdarza się tak, że inwestor nie zna zaleceń producenta warunkujących uzyskanie praw gwarancyjnych. Oczywiście powinien to wiedzieć wykonawca, ale praktyka dowodzi, że poszukiwanie najtańszych wykonawców powoduje zlecenie wykonania prac właśnie tym, którzy tej wiedzy nie posiadają. Bywa też tak, że dążenie do obniżenia kosztów powoduje zastosowanie materiałów zastępczych lub wybór niewłaściwej technologii wykonania
- Przykładem niewłaściwych, zastępczych materiałów jest np. stosowanie nieodpowiednich wkrętów do blach dachówkopodobnych. Producenci zalecają stosowanie oryginalnych, przez nich oferowanych elementów mocujących i zastosowanie innych powoduje utratę praw gwarancyjnych. Natomiast nie zawsze wiadomo jak odróżnić oryginalne od innych.
- Podobnie jest w przypadku cięcia arkuszy. Użycie np. szlifierki z tarczą zamiast nożyc powoduje miejscowe przegrzanie blachy i zniszczenie warstw zabezpieczających. Jednak zdarza się, że z powodu niewiedzy lub dla wygody blacha jest cięta szlifierką. W takim przypadku bardzo łatwe jest rozpoznanie sposobu cięcia i żadna reklamacja nie będzie uznana.
- Kolejnym trudnym momentem jest transport blachy na dach. Promowana łatwość układania dużych elementów, o długości np. 6 metrów jest wątpliwa, jeżeli wyobrazimy sobie moment wciągania takiego arkusza do góry. Okazuje, się że on jest wiotki, ociera się o ściany i elementy więźby powodując zarysowania i uszkodzenia powłok ochronnych. No i niestety gwarancja wówczas również nie obowiązuje, gdyż nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych powłoki.
- Podobne trudności związane z technologią układania występują w przypadku gontów bitumicznych. Tutaj najistotniejszą sprawą jest właściwe wykonanie podłoża pod gonty. Producenci zalecają zastosowanie materiałów wodoodpornych płyt lub sklejki. Jednak takie materiały znacznie podnoszą koszt wykonania dachu, dlatego często stosuje się zwykłe płyty lub nawet deski. To ostatnie rozwiązanie ma najwięcej wad, gdyż poza problemem trwałości desek występuje zjawisko klawiszowania podłoża, co ujawnia się później na gotowym dachu. Wtedy dokładnie widać miejsca styku desek. Nie pozostaje to bez wpływu na sposób i trwałość mocowania poszczególnych elementów pokrycia. Dlatego w warunkach gwarancji widnieje zastrzeżenie dotyczące sposobu wykonania podłoża.
Na podstawie tych przykładów można stwierdzić, że uzależnienie gwarancji od technologii wykonania dachu jest dla użytkownika niekorzystne, gdyż musi on wtedy dokładnie kontrolować wykonanie dachu oraz posiąść wiedzę na temat technologii wykonania. Warto o tym pamiętać, szczególnie, gdy mamy do wyboru materiały, które tak jak dachówki Braas, nie są wrażliwe na różne sposoby obróbki i zastosowane materiały dodatkowe.
Jeżeli uzyskujemy gwarancję na materiał bez dodatkowych ograniczeń, to nie ma możliwości utraty praw z tego tytułu. Jest to sytuacja zupełnie dla inwestora bezpieczna. Jeżeli dodamy do tego dobrego wykonawcę udzielającego gwarancji na swoją usługę, to możemy spać spokojnie - mamy właściwe zapewnienie ochrony naszego mienia.