Oszczędność energii i odpowiednia izolacyjność cieplna przegród wynikają, oprócz przesłanek ekonomicznych, z przesłanek użytkowych, ekologicznych oraz Prawa Budowlanego, które zakłada zaostrzenie wymagań cieplnych na przestrzeni kilku najbliższych lat.
Istotny wpływ na bilans energetyczny budynku, zawłaszczana straty ciepła przez przenikanie, mają mostki cieplne, przez które w niekontrolowany sposób ucieka ciepło. Mostki najczęściej powstają w miejscu łączenia dwóch materiałów o różnej przewodności cieplnej, ale także tam, gdzie konstrukcja domu lub użyte materiały do izolacji są wadliwe. Co więc warto zrobić, aby w jak największym stopniu zminimalizować mostki cieplne? Jak zadbać o wysoką izolacyjność przegrody?
Izolacja w układzie dwuwarstwowym
W przypadku dachu skośnego rozwiązaniem jest tutaj m.in. prawidłowy, dwuwarstwowy układ izolacji, co oznacza, że po założeniu pierwszej warstwy ocieplenia, prostopadle do niej izolujemy połać drugą warstwą izolacji nabijając ją na wieszaki do profili (wełna szklana układana pomiędzy i pod krokwiami). Jak wykazały obliczenia, dwuwarstwowy układ izolacji pozwala na ograniczenie aż o 20% ucieczki ciepła w stosunku do izolacji jednowarstwowej, dzięki redukcji linowych mostków termicznych.
Ograniczenie wpływu mostków termicznych uzyskuje się także poprzez docinanie pierwszej warstwy wełny o 2-3 cm szerzej niż rozstaw krokwi, co pozwala na jej lepsze dopasowanie i szczelne otulenie materiałem izolacyjnym elementów konstrukcyjnych dachu.
Dobór właściwych materiałów izolacyjnych
Dokładność i jakość wykonywanych prac montażowych, a więc i możliwość zminimalizowania udziału mostków termicznych, uzależniona jest od wykorzystywanych materiałów izolacyjnych. Dokładne zaizolowanie miejsc styku z elementami konstrukcyjnymi dachu, drewnianymi krokwiami, jest dużo trudniejsze, gdy materiał izolacyjny jest sztywny. Najlepiej sprowadzi się tu elastyczna i sprężysta wełna mineralna szklana, którą łatwiej dopasowuje się do nierówności krokwi, pozwalając tym samym znacznie ograniczyć mostki termiczne.
Wszystkie wymogi, które zapewnią skuteczną izolację, spełniają produkty ISOVER, produkowane w 70% z recyklingu z stłuczki szklanej: Super-Mata Plus (λD = 0,032 W/mK), Super-Mata (λD = 0,033 W/mK) lub Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK), które są energooszczędne, niepalne, a dodatkowo łatwe w montażu i nie wymagają sznurkowania. Należy pamiętać dobrym wykonaniu montażu izolacji.
Izolacja nakrokwiowa
W przypadku, gdy niemożliwe jest zastosowanie dwuwarstwowego układu izolacji, problem liniowych mostków termicznych można ograniczyć, stosując izolację nakrokwiową, czyli taką, która znajduje się po stronie zewnętrznej dachu. Również w tym przypadku istotne jest, aby zadbać o ciągłość izolacji, jej prawidłowy montaż oraz wysokiej jakości produkty z wełny mineralnej.
Rekomendowanym przez ISOVER do tego typu rozwiązań jest system RENOVER, w skład, którego wchodzą mi.in. belki, których rdzeniem jest wytrzymała mechanicznie wełna mineralna szklana. Przestrzeń pomiędzy belkami, przymocowanymi do krokwi, wypełnia się odpowiednią grubością wełny mineralnej szklanej i montuje wysokoparoprzepuszczalną membranę wstępnego krycia np. Draftex profi.
Budowa domu, w tym również izolacja poddasza rodzi wiele pytań. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozwiązań technicznych lub produktowych, zachęcamy do kontaktu z Biurem Doradztwa Technicznego ISOVER.
Biuro Doradztwa Technicznego:
bezpłatna infolinia: 800 163 121
konsultanci.isover@saint-gobian.com