Profilaktyka ochrony budynków przed destruktywnym działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych powinna być prowadzona zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa. Istotny jest zarówno dobór odpowiednich materiałów i rozwiązań technicznych, które gwarantują zabezpieczenie obiektu przed destruktywnym działaniem wilgoci, jak i wykonawstwo zgodne z projektem i wymogami sztuki budowlanej.
W związku z coraz większym zanieczyszczeniem środowiska i powstawaniem nowych, odmian pleśni i drożdży wzrasta jednak konieczność coraz częstszych zabiegów, związanych z oczyszczaniem i zabezpieczaniem elewacji budynków. Towarzyszy im intensyfikacja badań nad coraz to nowszymi i skuteczniejszymi preparatami i farbami zabezpieczającymi przed biodegradacją.
Najważniejszym środkiem zaradczym jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń oraz zabezpieczenie powierzchni zewnętrznych ścian preparatami hydrofobowymi i farbami elewacyjnymi uniemożliwiającymi rozwój mikroorganizmów. Większość materiałów budowlanych posiada w swoim składzie cement, wapno, czy szkło wodne, których wysoka zasadowość utrudnia rozwój grzybów i pleśni. Istnieje jednak duża grupa materiałów, których skład chemiczny ułatwia rozwój mikroorganizmów. Ryzyko powstania zakażeń materiału eliminują skutecznie środki grzybobójcze zabezpieczające materiały budowlane zarówno w czasie przechowywania jak i po ich wbudowaniu.
Powstawanie pleśniowych wykwitów na elewacjach budynków jest typowym efektem oddziaływania kwaśnych deszczów i penetracją zarodników grzybów pleśniowych i innych mikroorganizmów do wnętrza materiałów. Efektywnym sposobem walki z korozją biologiczną ścian jest oczyszczenie elewacji z pleśniowych wykwitów i stworzenie warstwy ochronnej przy użyciu środków odgrzybiających i farb hydrofobowych o wysokiej zasadowości. Po usunięciu przyczyn zawilgocenia, likwidacji przecieków wody z nieszczelnych instalacji i osuszeniu podłoża należy nasączyć zainfekowaną powierzchnię preparatami grzybobójczymi. Konserwowaną powierzchnię trzeba zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi i zbyt szybkim wysuszeniem preparatu. W razie potrzeby preparat można nanieść dwukrotnie a po upływie 48 godzin zabezpieczane powierzchnie należy pomalować farbami renowacyjnymi. Preparaty grzybobójcze po wyschnięciu są zwykle przezroczyste, co jest ważne w przypadku, kiedy prace malarskie wykonuje się w odległym terminie. Trzeba zaznaczyć, że większość dostępnych na rynku preparatów grzybobójczych skutecznie chroni zabezpieczany materiał przez długi okres czasu.
Szczególnej ochrony wymagają elementy drewniane budynku. Drewno jest powszechnie używane w budownictwie jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy, jednak jako nietrwały wymaga zabezpieczania i impregnacji. Największym zagrożeniem dla drewna są grzyby, owady i czynniki atmosferyczne, dlatego przed zabudowaniem drewno powinno być odpowiednio zakonserwowane. Dużego znaczenia nabiera również skuteczne zabezpieczenie konstrukcji drewnianych przed działaniem ognia. Dobór odpowiedniego impregnatu ma znaczenie zasadnicze dla zapewnienia skuteczności zabezpieczenia. Wybierać należy tylko produkty bardzo dobrej jakości, rekomendowane przez ekspertów. Impregnaty do drewna są substancjami, powstałymi zazwyczaj na bazie olejów i wosków naturalnych, skutecznie zabezpieczających drewno przed agresywnym działaniem wody i zawartych w niej związków chemicznych a także mikroorganizmów i insektów. Większość spotykanych w handlu impregnatów do drewna można stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Podkreślają one dodatkowo efekt dekoracyjny drewna i skutecznie zabezpieczają przed wilgocią i zabrudzeniami, zapobiegają wysychaniu i pękaniu powierzchni drewna oraz zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV.
Do zabezpieczenia ogniowego drewnianej więźby dachowej stosuje się impregnaty solne, dostępne w postaci krystalicznego proszku, z którego przygotowuje się roztwór roboczy, lub w postaci ciekłej, gotowej do bezpośredniego użycia. Preparaty te zabezpieczają dodatkowo drewno przed grzybami domowymi i larwami owadów.