Prędzej czy później ze względu na stopień jego zużycia staniemy przed problemem wymiany podłogowego materiału wykończeniowego. Jeśli zdecydujemy się na położenie wykładziny podłogowej musimy pamiętać o tym, że okres eksploatacji, jej trwałość i wygląd zależy od sposobu przygotowania podłoża. Podłoże to musi być równe, gładkie, stabilne i wytrzymałe. Nawet niewielkie nierówności takie jak ziarna kruszywa wystające nad powierzchnię podkładu betonowego czy drobne resztki zapraw z biegiem czasu pozostawią ślady na powierzchni wykładziny i w końcu przetrą w niej dziury. Nierówna powierzchnia podłoża znacznie zwiększy również zużycie wcale nie tanich klejów do wykładzin.
Do wyrównania i wypoziomowania podłoża można zastosować samopoziomujący, renowacyjny podkład podłogowy ATLAS TERPLAN R. Służy on do wyrównywania i korygowania powierzchni betonowych oraz innych sztywnych i twardych podłoży. Podkład przygotowuje się mieszając gotowy produkt z wodą przez kilka minut za pomocą wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem (ok. 400 obr./min) aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek. Tak otrzymaną masę można wylewać ręcznie lub maszynowo. Należy przygotować taką ilość materiału, aby zużyć ją w ciągu 20 minut. Grubość jednej warstwy wylewki powinna wynosić od 5 do 30 mm. ATLAS TERPLAN R stanowi doskonały podkład nie tylko pod wykładziny dywanowe, ale także pod parkiet, terakotę, panele podłogowe, kamień czy naturalny marmur. Dzięki wypełniaczom i modyfikatorom gwarantuje wysoką wytrzymałość na zginanie.
Należy pamiętać, że podłoże, na które wylewa się podkład samopoziomujący musi być suche, oczyszczone z brudu, kurzu, wapna, olejów, tłuszczów i substancji bitumicznych. W przypadku podłoża o dużej nasiąkliwości dobrze jest przed wylaniem podkładu pokryć podłoże jedną lub dwiema warstwami emulsji gruntującej (na przykład ATLAS UNI-GRUNT). Przy pokryciu dwiema warstwami drugą warstwę zaleca się nanosić poprzecznie do pierwszej po upływie ok. 2 godzin. Przed przystąpieniem do wylewania podkładu samopoziomującego należy uszczelnić podłoże, aby wylewka nie wyciekała na zewnątrz przez ewentualne otwory w stropie, oraz oddzielić podkład od ścian taśmą dylatacyjną. Przy powierzchniach powyżej 20 m2 wymagane jest stosowanie dylatacji pośrednich, które można wykonać z cienkich pasków styropianu.
Wylewanie podkładu zaleca się rozpoczynać od ściany najbardziej oddalonej od wyjścia ( dzięki czemu nie będziemy musieli wchodzić na właśnie wylaną powierzchnię). Podkład wylewa się wzdłuż ściany, równoległymi pasami o szerokości ok. 50 cm. Po wylaniu pasa masę należy wstępnie rozprowadzić przy pomocy gładkiej pacy, kontrolując w ten sposób grubość warstwy. Wylaną powierzchnię należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, bezpośrednim nasłonecznieniem, niską wilgotnością powietrza, przeciągami i gwałtownymi zmianami temperatury. Czas wysychania wylewki zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplno-wilgotnościowych, panujących w pomieszczeniu. Po 6 godzinach można już chodzić po wylewce, ale wykładziny dywanowe można przyklejać dopiero po 7 dniach.
Przed przystąpieniem do klejenia wykładziny przycinamy ją z grubsza, pozostawiając ze wszystkich stron około 10 cm zapasu. Miejsca połączeń wykładziny nie powinny przypadać w strefach szczególnie eksploatowanych i powinny przebiegać prostopadle do okna. Łączone fragmenty wykładziny układamy jeden na drugim z 10-cm zapasem i przecinamy jednym cięciem obie warstwy. Gdy usuniemy odcięte paski, krawędzie powinny idealnie do siebie pasować. Następnie przyklejamy wykładzinę do podłoża taśmą dwustronną lub klejem a przy ścianach wykańczamy listwami podłogowymi.
Podłoże spękane i nierówne można również naprawić, stosując posadzkę cementową ATLAS. Jest to niedroga i nowoczesna odmiana tradycyjnej zaprawy cementowej. Posadzka cementowa ATLAS jest to wysokiej jakości gotowa mieszanka cementów, wypełniaczy mineralnych oraz środków modyfikujących. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością, wysoką plastycznością i łatwością w stosowaniu. Dzięki krótkiemu wiązaniu szybko uzyskuje wysokie parametry wytrzymałościowe, co skraca czas poprzedzający użytkowanie posadzki.
Należy pamiętać o wykonaniu dylatacji na styku podłoża ze ścianami i ewentualnych dylatacji na powierzchni podłoża, aby zapewnić swobodny skurcz zaprawy i niezależną pracę poszczególnych jego elementów. Kolejną czynnością jest położenie listew, ułatwiających uzyskanie wymaganej grubości posadzki. Odległości między listwami powinny wynosić ok. 1,5 m, a od ścian ok. 20 cm. Listwy należy zabezpieczyć środkiem antyadhezyjnym, aby ułatwić ich późniejszy demontaż. Zaprawę wymieszaną ręcznie lub mechanicznie rozprowadzamy równomiernie między listwami i wyrównujemy drewnianą łatą.
Po upływie około 2 godzin należy usunąć listwy z posadzki, a wolne miejsca uzupełnić świeżą zaprawą. Ostateczną warstwę posadzki uzyskuje się poprzez zacieranie powierzchni przy użyciu pacy styropianowej lub stalowej (gdy wymagana jest szczególnie gładka powierzchnia).
Po wykonaniu podkładu z podsadzki cementowej ATLAS przez kolejnych kilka dni konieczne jest utrzymywanie należytej wilgotności powierzchni podkładu poprzez skrapianie wodą, co umożliwia zaprawie osiągnięcie odpowiedniej wytrzymałości.
PS.: Jak łatwo się domyślić zwiedzając najmniejszy nawet skład materiałów budowlanych, firma ATLAS nie jest jedynym producentem materiałów do wykonywania wylewek. Główną ideą artykułu jest wskazanie metod wykonywania takich czy innych czynności, natomiast produkty są wymienione jedynie jako przykład. Można również stosować materiały takie jak: nivelite, Optiroc itp.