W każdym dłużej eksploatowanym budynku trzeba w końcu przeprowadzić remont. Skala remontu może być różna i zależy przede wszystkim od stopnia zużycia elementów i zasobów finansowych inwestora. Niektóre prace remontowe z uwagi na ich skomplikowany przebieg wymagają zaangażowania wyspecjalizowanych ekip, inne natomiast można z powodzeniem wykonać własnoręcznie, pod warunkiem posiadania odrobiny zdolności do prac manualnych i odpowiednich narzędzi. Do takich prac, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie należy wymiana okien i drzwi pod warunkiem, że nie jest to kompleksowa wymiana wszystkich drzwi czy okien w całym budynku, gdyż taka wymiana jest bardzo pracochłonna. Tym, którzy chcą podjąć to wyzwanie dedykujemy kilka rad praktycznych.
Na wstępie po dokonaniu demontażu starej konstrukcji, trzeba odpowiednio przygotować ościeże. Jeśli otwór w ścianie ma nierówne boki, to należy skuć istniejące nierówności, ewentualnie nałożyć świeży tynk. W ścianach warstwowych z izolacją cieplną, rama okien lub drzwi ustawiana jest najczęściej w warstwie izolacji, zatem trzeba jej zapewnić odpowiednio stabilne zamocowanie. W tym celu ościeżnicę należy przesunąć nieco do wnętrza, aby zapewnić wystarczające oparcie dla pianki montażowo-uszczelniającej. W przypadku, gdy przerwa izolacyjna jest szeroka można zamontować dodatkowe obramowanie ościeży z płyty OSB.
Przed wstawieniem okna lub drzwi należy zdemontować wszystkie skrzydła. Zależnie od sposobu zamocowania ościeżnicy, wierci się otwory pod dyble lub przykręca, albo zaczepia stalowe kotwy. Następnie ościeżnicę wstawia się w otwór opierając ją na drewnianych klockach. Przy montażu okna w ścianach warstwowych należy zwrócić uwagę, aby klocki opierały się na warstwie zewnętrznej i wewnętrznej muru, gdyż na nich spoczywa cały ciężar okna. Za pomocą podkładek różnej grubości układanych na klockach należy ustawić idealnie poziomo dolny profil ościeżnicy. Następnie za pomocą klinów umieszczanych w górnych narożnikach ościeżnicy, ustawia się ramę w płaszczyźnie pionowej, równolegle do powierzchni ściany i krawędzi ościeży. Po ustawieniu ramę klinuje się dodatkowo klinami umieszczonymi po bokach ościeżnicy w pobliżu narożników.
Przy mocowaniu za pomocą dybli stosuje się zwykle kołki rozporowe do szybkiego montażu. W takim przypadku wkręt mocujący wbija się wstępnie do kołka młotkiem a w końcowej fazie ostrożnie dokręca się tak, aby nie spowodować deformacji ościeżnicy. Przy mocowaniu za pomocą kotew, po odpowiednim ich dogięciu, przykręca się je do boków ościeży wkrętami z kołkami rozporowymi.
W przypadku montażu drzwi klocki umieszcza się tylko wzdłuż boków ościeżnicy. Po dokładnym ustawieniu i sklinowaniu ościeżnicę mocuje się do ściany za pomocą dybli lub kotew. Trzy dyble powinny się znaleźć po stronie zawiasów a jeden po przeciwnej stronie w gnieździe zamka. W przypadku zastosowania kotew umieszcza się po trzy kotwy po bokach i po jednej w nadprożu i progu.
Po zamocowaniu ościeżnicy szczelinę wokół ramy należy odkurzyć i lekko zwilżyć wodą, co zapewni szybsze twardnienie i lepszą przyczepność pianki montażowo-uszczelniającej. Następnie należy wprowadzić piankę poliuretanową równomiernie na całym obwodzie między ramą a ościeżem, wypełniając ok. 1/3 głębokości szczeliny. Po wprowadzeniu pianki trzeba założyć skrzydła okienne lub drzwiowe, w przeciwnym razie rozprężająca się pianka może spowodować odkształcenia ościeżnicy. Po stwardnieniu pianki ścina się jej nadmiar ostrym nożem równo z krawędzią ramy. W tym miejscu należy podkreślić, że mocowanie ościeżnicy przy pomocy samej tylko pianki z pominięciem kotew lub dybli jest niedopuszczalne zarówno w przypadku drzwi jak i okien
Kolejną czynnością jest sprawdzenie jak funkcjonują mechanizmy zamykające i ewentualna ich regulacja oraz przeprowadzenie prac wykończeniowych. Zamaskowanie kotew i drobne naprawy tynku i można wykonać za pomocą tynku gipsowego. Uszkodzenia i nierówności ościeży od strony wewnętrznej można okleić płytą gipsowo-kartonową lub listwami dekoracyjnymi. Pomiędzy tynkiem ościeży a krawędzią ościeżnicy okien, zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej, warto pozostawić 3-4-mm szczelinę umożliwiającą swobodne rozszerzanie się okna. Szczelinę tę od wewnątrz można wypełnić masą akrylową i osłonić listwą dekoracyjną przyklejoną do ościeży. Od strony zewnętrznej można zastosować masę silikonową lub samorozprężną taśmę uszczelniającą. Do wykończenia styku ościeży i ościeżnicy drzwi wykorzystuje się przyklejane do ościeży listwy drewniane lub plastikowe.