Niekorzystne zjawiska spowodowane obecnością wilgoci mogą wystąpić nie tylko z powodu braku hydroizolacji, ale również z powodu niewłaściwego jej wykonania czy też źle dobranych materiałów izolacyjnych.
Korek jest znakomitym materiałem budowlanym wykorzystywanym ze względu na swoje unikalne właściwości do produkcji różnego typu okładzin.
Jedną z ciekawszych technologii, pozwalających budować ciepłe, zdrowe i tanie domy jest system wznoszenia domów z elementów styropianowych.
Odprowadzenie wód gruntowych z otoczenia budynku jest jednym z warunków koniecznych zapewnienia prawidłowej pracy konstrukcji i właściwej eksploatacji piwnic.
Chociaż komin kojarzony jest przede wszystkim z odprowadzaniem produktów spalania, to służy też do wentylacji pomieszczeń i odpowietrzania kanalizacji.
Podłogowe płytki ceramiczne nie mają zbyt długiej tradycji w polskim budownictwie. Rozwój podłogowych systemów grzewczych spowodował jednak wzrost ich zastosowania.
Kształtki budowlane ze szkła występują jako luksfery i pustaki. Luksfery, stosowane w przeszłości, zostały zastąpione pustakami szklanymi.
Dzięki udoskonalonej produkcji i dopracowanej technologii murowania wyroby wapienno-piaskowe są obecnie dobrym i tanim materiałem budowlanym.
Budynki inteligentne wyposażone są w systemy sterowania, umożliwiające dostosowanie warunków wewnątrz obiektu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dostęp do najnowszych technologii i nowoczesnej bazy surowcowej nie ominął także branży materiałów izolacyjnych. W szczególności chodzi tu o papy asfaltowe, które dawniej pozostawiały wiele do życzenia.