Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów używanych w budownictwie, jednak jako materiał nietrwały wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Największym zagrożeniem dla drewna są grzyby, owady, warunki atmosferyczne i ogień, lecz także promienie słoneczne.
W każdym dłużej eksploatowanym budynku trzeba w końcu przeprowadzić remont. Skala remontu może być różna i zależy przede wszystkim od stopnia zużycia elementów i zasobów finansowych inwestora.
Niszczycielska siła wyładowania atmosferycznego jest gigantyczna. Uderzeniu pioruna towarzyszy przepływ prądu o napięciu kilkuset milionów woltów, natężeniu rzędu setek tysięcy amperów i mocy setek bilionów watów.
Keramzyt, będący produktem uzyskiwanym w wyniku wypalania glin ilastych. Jest naturalnym, ciepłym, lekkim a zarazem wytrzymałym materiałem.
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych materiałów stosowanych do produkcji okien jest drewno. Elementy wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego rzadziej z drewna świerkowego, modrzewiowego, dębowego czy mahoniowego.
Profilaktyka ochrony budynków przed destruktywnym działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych powinna być prowadzona zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa.
Niekorzystne zjawiska spowodowane obecnością wilgoci mogą wystąpić nie tylko z powodu braku hydroizolacji, ale również z powodu niewłaściwego jej wykonania czy też źle dobranych materiałów izolacyjnych.
Jedną z ciekawszych technologii, pozwalających budować ciepłe, zdrowe i tanie domy jest system wznoszenia domów z elementów styropianowych.
Odprowadzenie wód gruntowych z otoczenia budynku jest jednym z warunków koniecznych zapewnienia prawidłowej pracy konstrukcji i właściwej eksploatacji piwnic.
Chociaż komin kojarzony jest przede wszystkim z odprowadzaniem produktów spalania, to służy też do wentylacji pomieszczeń i odpowietrzania kanalizacji.