Powszechna obecność podcieni, ganków czy werand w polskiej architekturze świadczy o otwartości, jaka cechowała naszych przodków, o ich potrzebie przenoszenia życia rodzinnego na zewnątrz domu niezależnie od warunków klimatycznych.
Należy m.in. sprawdzić, czy jest to parcela budowlana – najlepiej na podstawie opinii o terenie lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania; sprawdzić odległość mediów od parceli mając na uwadze poprowadzenie przyłączy do naszego domu.
Dachy czterospadowe są efektowne, ale trudne do wykonania i droższe. Zaletą dachu dwuspadowego jest większa powierzchnia poddasza. Tym, którym wystarczy mniejsza kubatura, a jednocześnie podoba się niepowtarzalny klimat strychu polecamy.
Architektura domu powinna nawiązywać do charakteru stojących obok budynków, uzupełniać lub poprawiać kompozycję architektury i terenów zieleni znajdujących się w dzielnicy, w której ma powstać.
Istnieje wiele rozwiązań, które zależą od upodobań domowników. Niektórzy wolą mieć osobną łazienkę dla siebie i drugą, niezależną dla dzieci. Inni uważają, że łazienka na poddaszu i łazienka na parterze spełni podobne oczekiwania.
Wybór rodzaju komunikacji pionowej: zamkniętej lub otwartej ma znaczenie dla organizacji życia w domu. Schody otwarte sprzyjają zacieśnieniu więzi rodzinnych, a także integracji domowników i przybywających do nich gości.
Bardzo ważną rolę pełnią indywidualne oczekiwania co do jakości życia w domu, jego odpowiedniej organizacji i istniejących możliwości. Preferowany styl życia, a także wykonywany zawód i pasje decydują o wyborze optymalnego projektu.
Wkomponowanie garażu w bryłę domu według wielu osób jest najbardziej praktyczne, gdyż pozwala na szybki dostęp do samochodu oraz ułatwia jego zapakowanie przed wyjazdem lub rozpakowanie (np. po zakupach).
Zaletą domu parterowego jest brak schodów, zaś minusem to, że zajmuje on więcej powierzchni na parceli niż dom o takiej samej powierzchni użytkowej, lecz z poddaszem. Zaletą domu z użytkowym poddaszem jest lepsze wykorzystanie kubatury.
Należy pamiętać, że niezależnie od wyboru strop musi mieć odpowiednie parametry techniczne, a korekta w projekcie musi być wykonana przez osobę uprawnioną i zatwierdzona przez właściwy urząd.