Przenikanie ciepła przez cegłę pełną jest stosunkowo szybkie, aby więc utrzymać korzystną dla człowieka temperaturę wnętrz, do budowy ścian stosuje się pustaki z możliwie jak największą liczbą otworów w samym pustaku.
Przed wyborem konkretnych rozwiązań technologicznych i materiałowych dotyczących ścian należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak grubość i wytrzymałość ściany, jej izolacyjność cieplną, izolacyjność akustyczną, dyfuzyjność, odporność ogniową.
Beton komórkowy to nowoczesny i coraz powszechniej stosowany materiał budowlany. Jego porowata struktura sprawia, że jest to materiał lekki, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, odporny na działanie ognia, mrozu i korozję biologiczną.
Ze sprawami formalnoprawnymi związany jest problem zmian w projekcie typowym. Zmiany takie wykonuje autor projektu lub za jego zgodą osoba uprawniona. Korekty te powinny zostać naniesione przed zatwierdzaniem projektu we właściwym urzędzie.
Wybierając fachowców, pamiętajmy, że nie cena i obietnice dobrego wykonania są najważniejsze. Nie bójmy się zapytać wykonawców, co już robili i czy można rezultaty ich pracy zobaczyć, istotne są także referencje poprzednich inwestorów.
Zasadniczo strefy wokół domu dzielą się na: wejściową, ogrodową oraz ewentualnie na tzw. zaplecze. Zły wybór projektu pod względem ukształtowania działki może spowodować poważne konsekwencje zarówno techniczne, funkcjonalne, jak i estetyczne.
Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom wpisał się harmonijnie w krajobraz naszego kraju, a nie chcemy martwić się, czy zastosowane przez nas materiały zdadzą egzamin za 20 lat – warto wybrać projekt, w którym uwzględniono uwarunkowania klimatyczne.
Dokonując wyboru projektu, warto pamiętać o tym, aby miejsca, w których przebywamy dłużej (np. jadalnie, a zwłaszcza sypialnie) były wolne od szkodliwego promieniowania podziemnych cieków wodnych czy siatki geopatycznej.
Powszechna obecność podcieni, ganków czy werand w polskiej architekturze świadczy o otwartości, jaka cechowała naszych przodków, o ich potrzebie przenoszenia życia rodzinnego na zewnątrz domu niezależnie od warunków klimatycznych.
Należy m.in. sprawdzić, czy jest to parcela budowlana – najlepiej na podstawie opinii o terenie lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania; sprawdzić odległość mediów od parceli mając na uwadze poprowadzenie przyłączy do naszego domu.