Elewacje budynków, jako elementy szczególnie narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń ulegają zabrudzeniom i stopniowej degradacji, w związku z tym po pewnym czasie występuje konieczność ich oczyszczenia i renowacji.
Garść informacji i porad technicznych dotyczących adaptacji poddasza do celów mieszkaniowych. Niekoniecznie w domu.
Metale i stopy stosowane w budownictwie ulegają korozji. Jedynym jak dotąd lekarstwem na ten rodzaj destrukcji jest zastosowanie odpowiednich powłok zabezpieczających.
Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów używanych w budownictwie, jednak jako materiał nietrwały wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Największym zagrożeniem dla drewna są grzyby, owady, warunki atmosferyczne i ogień, lecz także promienie słoneczne.
W każdym dłużej eksploatowanym budynku trzeba w końcu przeprowadzić remont. Skala remontu może być różna i zależy przede wszystkim od stopnia zużycia elementów i zasobów finansowych inwestora.
Profilaktyka ochrony budynków przed destruktywnym działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych powinna być prowadzona zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa.
Artykuł podejmuje tematykę sztucznego osuszania metodą inwazyjną i nieinwazyjną.
Iniekcja to jedna z popularnych metod uzupełnienia lub naprawy izolacji poziomej murów.
Skuteczna renowacja wilgotnych i zasolonych murów jest procesem skomplikowanym, wymagającym często szczegółowych badań, oraz znajomości technologii.
Woda jest czynnikiem powodującym najwięcej zagrożeń w budynkach. Jest obecna zarówno na zewnątrz (deszcz, śnieg itp.), jak i wewnątrz w postaci pary wodnej.